Küresel ısınma nedir?

Dünyamızı kurtaralım, daha güzel bir çevremiz olsun, hayvanlar daha rahat bir ortamda “sağlıkla” yaşasın, bizler daha rahat nefes alalım… Bir sürü “daha” kullanır olduk giderek kirlenmesini izlediğimiz dünyamızda. Evet, birey olarak önlemlerimizi alıyoruz; denizlerimizi temiz tutuyoruz, canlılara kıymet veriyoruz, doğamızı korumak için canla başla mücadele ediyoruz, yeni fidanlar ekiyoruz hem toprağa hem yeni gelen neslin hayatına… Hep daha güzel ve daha yaşanası bir dünya için uğraşıyoruz. Bizler bu işin bilincinde olan insanlarız, olmayanlara da elimizden geldiğince doğanın sesini duyurmaya çalışıyoruz. Doğanın haykırışları gerçek anlamda duyarsak, yardım elimizi uzatmak için geç kalmış sayılmayız hiçbir zaman. İşte bu “haykırış”lardan biri de hemen hemen her yerde karşımıza çıkan, tehlikeleri ile bizi endişelendiren bir olay küresel ısınma. Küresel ısınmaya dair kaç haber okuduk sayısını unuttuk ya da tehlikelerini kaç kez dinledik kim bilir. Bu kadar önemli ve bizi etkilemekle kalmayıp gelecek nesillere dahi olumsuz sirayet edecek olan küresel ısınma ile ilgili konuşmak istedik bugün sizinle biraz. Bilenler hâkim, bilmeyenler için de belki minik bir hatırlatma niteliğinde olur.

             images (1)

Küresel ısınma neden olur?

Küresel ısınmayı en basit haliyle şu şekilde açıklayalım. Atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda meydana gelen ısı artışına verilen isimdir. Küresel ısınmanın başlıca nedeni olarak atmosferde artan sera gazları hedef gösteriliyor. Karbondioksit, su buharı, metan gazları gibi gazların neden olduğu düşünülüyor. Küresel iklim değişikliğinin temel nedenlerinden birkaçı; nüfus artışı ve buna bağlı enerji tüketimi, toprak kullanımı, ulaşım ve bizlerden kaynaklanan birtakım hatalar aslında. Sanayinin gelişmesi ekonomik anlamda bize artı getirse de konu çevre olunca durum hiç de parlak olmuyor ne yazık ki. Araç egzozlarından, ısınma amaçlı yakılan yakıtlardan ve fabrika bacalarından atmosfere salınan bu gaz ile küresel ısınma daha da tetikleniyor ve hayatımızı tehdit etmeye devam ediyor.

               images (2)

Küresel ısınma nelere sebep olur?

Küresel ısınmanın etkilerini şu an bile yaşayarak görüyoruz. Yapılan araştırmalara göre dünya yüzeyinin ortalama sıcaklığı 20.yüzyıl boyunca 0,6 C kadar artmış ve son 40 yıldır da atmosferin 8 kilometrelik alt kısmında sıcaklıklar da önemli ölçüde yükselmiş. Kar örtüsü ve buzlanma %10 civarında azaldı. Ayrıca bundan binlerce yıl önce Afrika’yı etkisi altına alan hava dalgası neticesinde oluşan Kilimanjaro Buzulu’nun da erimeye başladığı kaydedildi. Yağmur miktarındaki sağanak şeklinde olan yağışlarda artış, denizlerin su seviyesinde yükselme, fırtına ve sel hasarlarının artması, buharlaşma miktarındaki artış ve buna bağlı kuraklık da küresel ısınmanın sonuçları arasında sıralayabileceğimiz ektenler. Küresel ısınmanın yarattığı tahribatın farkındayız ancak bunu seyirci gibi izlemiyoruz. Biz de elimizi taşın altına koyuyor ve küresel ısınmanın önüne geçmek için elimizden geleni yapıyoruz. Peki nedir bu “yapılacaklar listesi”, gelin bunu konuşalım.

    images

Küresel ısınma için ne yapabiliriz?

  • Küresel sera gazı salınımın önemli nedenleri kömür, petrol ve doğalgaz tüketimi. Geri kalanı da tarım ve ormansızlaşma etkiliyor. Sera gazı salınımını önlemek, aza indirmek için birkaç şeye dikkat etmemiz yeterli.  Bazı “hayat düzenlemeleri” ile küresel ısınma konusunda biz de elimizi taşın altına sokabiliriz. İşte o bahsettiğimiz birkaç “hayat düzenlemesi”.
  • Daha az kömür, petrol ve doğalgaz kullanımı ile işe başlayabiliriz. Kış şartlarında ısınmak büyük ve zaruri bir ihtiyaç bunun biliyoruz ancak en azından çevreye daha duyarlı olarak bu ihtiyacımızı giderebiliriz. Örneğin evlerimizin ısı kaybına karşı yalıtımının sağlanması bile bir fayda sağlar.
  • Organik gıdalara ağırlık verebilirsiniz. Bu hem sağlığınız için iyi hem de iklime fayda. Azot oksit madde iklim için zararlı; küresel sera etkisinde payı var. Bu gazın salınımına endüstriyel tarımda suni gübre kullanılması da sebep oluyor. Suni gübre kullanımına organik tarımda izin verilmiyor. Bu nedenle daha az azot oksit açığa çıkıyor ve bu da iklimin korunmasına fayda sağlayarak, küresel ısınmanın önüne geçmeye minik ancak büyük bir adım oluyor.
  • Çelik ve çimento üretimi sırasında karbondioksit açığa çıktığını biliyoruz. Ancak aynı durum ahşap ya da bambu gibi doğal malzemelerde olmuyor. Bilinçli inşaat malzemesi seçerek bile iklimin korunmasına katkı sağlayabiliriz. Reklamlarda “çevre dostu” ibaresinin gerçekten bir anlamı var.
  • Su kaynaklarımızı da iyi değerlendirmeliyiz. Diş fırçalama, bulaşık yıkama, tıraş olma gibi günlük alışkanlıklarımızı yaparken musluğu açık bırakmamak bile kar. Yani aslında günlük hayatımızda yapacağımız küçük önlemler, konu küresel ısınma olunca çığ gibi büyüyebiliyor. Damlaya damlaya göl olur misali, her gün birine dikkat etsek ve bu bilinci yaysak iklimin, çevrenin ve dahası gelecek nesillerin daha sağlıklı bir ortamda büyülemeleri için küçük ancak önemli bir adım atmış oluruz.