Laminasyon nedir?

Matbaacılık ve tekstil alanında sıkça karşımıza çıkan bir terim; laminasyon. Farklı yüzeylerin ve katmanların ısı, basınç ve yapıştırıcılar ile bir araya getirilerek tek bir katman haline dönüşmesine verilen isimdir. Yani bir anlamda çoklu katmanı tek kat haline getirme işlemidir diyebiliriz. Laminasyon makineleri günümüzde gelişmeye devam ediyor. Lamine ifadesi geçen tüm materyallerde laminasyon işlemi uygulanır. Laminenin cinsine göre sıcaklık ayarı yapılır ve yine o cinse bağlı olarak basıncı, ısısı ve yapıştırıcısı belirlenir. Laminasyonu iki farklı türde inceleyebiliriz; tekstil ve matbaa.

Tekstilde laminasyon nedir?

Laminasyonun kullanım alanları tekstilde daha çok dış giyim, bayan iç giyim, otomotivde kılıf ya da döşeme, ayakkabı, terlik vb. gibidir. Tekstilde kullanılan laminasyon işlemi; iki kumaş tabakasının her ikisine de yapışık olan aradaki yapıştırıcı katman ile birleştirilmesidir. Uygulanan basınç ve ısı ile kumaş tabakaları tek bir tabaka haline gelir. Bu işlem özellikle dış giyim, kemer, ayakkabı ve döşemelik kumaşların imalatında kullanılır. Özellikle farklı tipte ve dayanıklılıkta kumaşlarım üretimi için başvurulan bir yöntemdir. Buradaki yapıştırıcılar genellikle su bazlı ya da kauçuk olur. Bir diğer yöntem de alevli sünger. Alevli sünger yanmaya karşı çok dayanıklıdır; ısı yardımı ile erir ve uygulanan basınç ile katmanların birbirine sıkıca yapışmasını sağlar.

         laminating

Mobilya sektöründe laminasyon nedir?

Malzemelerin dayanıklılığını artırmak, izolasyonunu sağlamak ve estetik görünüm katmak için kullanılır. Özellikle suntaların yüzeylerini kaplayan kaplamalar, laminasyon tekniği ile üretilir. Laminant parkeler de 4 farklı tipte katmanın yapıştırılması ve ardından preslenmesiyle oluşur. Laminasyon tekniği kullanılan malzemelerin dayanıklılığı fazladır ve kullanım ömrü uzundur.

                                2

Ambalajda laminasyon nedir?

Laminasyon pek çok farklı malzeme kullanılarak yüzey kaplama işlemlerine verilen isim. Laminasyon uygulanan baskı ürünlerinde, tıpkı tekstilde olduğu gibi kalite ve dayanıklılık süresi artar. Yarı mat, mat ya da parlak olarak uygulanabilir. Baskısı alınmış olan materyallere laminasyon uygularken dikkat edilmesi gerekenlerden biri kâğıdın ihtiyacı kadar kaplama malzemesi ile kaplanmasıdır. Laminasyon genelde parlak ya da mat olur.

                                           hot lamination

Laminasyon türleri nelerdir?

Selofan: Poliüretan malzemenin kullanıldığı bir kaplama işlemidir, genellikle mat ve parlak türleri bulunur.

Vernik: Ofset makinaları aracılığıyla uygulanır. Vernik yağ bazlı bir koruyucudur. Sentetik ve selülozik olmak üzere iki türü vardır.

Termo lak: Su bazlı bir materyaldir. Isı uygulandığında yapışır, matbaacılıkta kullanılır genelde.

U.V Lak: Eğer yoğun bir matlık ya da tam tersi parlaklık isteniyorsa, U.V lak oldukça pratik ve kullanışlı bir laminasyon tekniğidir.

Dispersiyon lak: Sürtünmeye karşı çok daha dayanıklıdır. Ofset makinaları kullanılarak uygulanır. U bazlı bir koruyucudur. Sürtünmeye karşı daha çok dayanıklıdır.