Litespeed mi NGINX mi?

litespeed-vs-nginx

İnternet teknolojileri geliştikçe her geçen gün yeni kavramlarla tanışıyoruz. Programlar, uygulamalar, oyunlar, yazılımlar… Aslında internette kullandığımız birçok hizmetin arkasında belli yazılımlar bulunuyor. Açık kaynaklı yazılımlar gittikçe gelişiyor ve yaygınlaşıyor. Onlardan ikisi Litespeed ve NGINX. Birbirine rakip gibi görünen Litespeed ve NGINX benzer hizmetleri sunuyor. 

NGINX’in Gelişimi

Açık kaynaklı yazılım deyince ilk akla gelenlerden biri hiç kuşkusuz NGINX yazılımı oluyor. Ters proxy, web sunumu, önbellek, yükün dengelenmesi, medya akışının sağlanması ve daha birçok konuda çözümler üreten bu yazılım Igor Sysoev isimli bir Rus yazılımcı tarafından geliştirildi. Birçok eşzamanlı bağlantı üzerinde (C) yine çok sayıda kullanım için yaşanan zorluklara yönelik geliştirdiği bu yazılımı Sysoev 1999 yılında tamamladı. Olay odaklı geliştirilen yapısı ile NGINX, internette kullandığımız sunucuların çok yüksek performanslı bağlamlarda çalışabilmesine bir ölçüde katkı sağladı.  Günümüzde NGINX ve onun Premium versiyonu olan NGINX Plus, yüz binlerce bağlantıyı eş zamanlı olarak yönetebilme becerisine sahip. Ayrıca, web dünyasında yer alan en yoğun sitelerin yarısından fazlasına aynı anda güç sağlayabiliyor. 

Litespeed-NGINX’in Ortak Özellikleri

NGIIX ile temelde aynı hizmetleri sunan Litespeed çoğu zaman NGINX ile kıyaslara konu oluyor. Öncelikle, NGINX yazılımının daha popüler olduğunu söyleyebiliriz. 1999’dan bu yana gözlenen gelişim süreci dikkate alındığında daha etkili bir gelişim ivmesi yakaladığı görülüyor. Günümüzde iki sistem de Apache uygulamasına benzer biçimde web server hizmeti veriyor. Bu açıdan NGINX Apache’yek oranla daha iyi performans gösteriyor. Bilgisayarı kullanma izni hosting şirketlerinde Apache için yüzde 20 seviyesinde iken NGINX yazılımında bu yüzde 10’a kadar düşüyor. Litespeed için de benzer bir rakam söz konusu ancak NGINX’in bir adım önde olduğu açık. Bu durumun en önemli sebebi NGIIX ve Litespeed’in web servera ait sunucuları çok büyük ölçüde hızlandırabilmeleri. Linux işletim sistemi dahilinde kullanılan bu web serverlar bulunduğunuz web siteye büyük fayda getiriyor ve sonuçta çok daha iyi performans gözlemlemenizi sağlıyor.

Litespeed ve NGINX Karşılaştırması

nginx-litespeed-1

NGINX yazılımının ana hedefi, çevresinde çok hızlı bir web sunucusu oluşturarak mükemmel performansa ulaşmak. NGINX programı Litespeed’e nispeten web sunucusu performansında açık bir üstünlüğe sahip durumda. Üstelik bu üstünlük Apache için de geçerli. Ancak NGINX bu üstünlüğe başından beri sahip değildi. Günümüzde kullandığımız siteler basit HTML’den dinamik birçok yönlülüğe geliştiğinde NGINX de aynı şekilde gelişim gösterdi. Artık Web Socket, HTTP2, çoklu video formatları gibi alanlarda, yani modern anlamda internetin bileşenlerini oluşturan tüm alanlarda destekleyebiliyor. Benzer yetenek şu anda kullandığımız Litespeed sürümünde de mevcut. Ancak Litespeed ve NGINX’ten öncelikli beklentimizin bilgisayarı kullanma oranı ve mükemmele yakın performans olduğu göz önüne alınırsa NGINX’in açık üstünlüğü anlamlı hale geliyor. 

NGINX’in üstünlüğü yalnızca performansta kalmıyor. Sahip olduğu bir özellik tüm diğer konuları önemsizleştirebilecek düzeyde. Evet, Litespeed’in ücretli oluşu, buna karşın NGINX’in ücretsiz bir sürüme sahip olması oldukça belirleyici bir parametre. NGINX Plus adıyla ücretli bir sürüm var. Ancak bunun dışında, hizmetten ücretsiz yararlanmak isteyenler için NGINX seçenek sunuyor. 4 GB büyüklüğündeki RAM’e kadar aylık 13 dolar civarı bir ücret talep eden Litespeed, bu anlamda birçok kullanıcının kendisinden kaçmasına sebep oluyor. Birçok alanda olduğu gibi burada da internet kullanıcıları bir hizmeti almaya karar vermeden önce ücretsiz seçenekleri araştırıyor. Bu durumda, NGINX’in ücretsiz sürümü bir adım öne çıkıyor.

Sonuç: Önceliklerinize Göre Karar Verin

Son olarak bu karşılaştırmada NGINX’in karnesinin tamamen pekiyi olduğunu söylemek mümkün değil. Her ne kadar daha iyi performans gösterse ve ücretsiz seçenek sunsa da NGINX’e ilişkin son zamanlarda bazı güvenlik endişeleri yükseliyor. Bunun dışında, NGINX’in Litespeed’e göre kullanımda bir ölçüde bilgi ve tecrübe gerektirmesi de bazı kullanıcıların Litespeed yönüne dönmesine sebep olabiliyor.

Genel anlamda bir karşılaştırma yapıldığında NGINX’in temel kullanıcı beklentilerini daha iyi karşıladığı söylenebilir. Ancak arada çok da büyük bir fark olmadığını belirtmeliyiz. Aradaki farkın seçiminizi etkileyip etkilemeyeceği önceliklerinize göre değişecektir. Eğer bir uygulamanın daha iyi performans göstermesi ve ücretsiz olması güvenlik endişelerinizi göz ardı etmenize yetiyorsa gönül rahatlığıyla NGINX’i tercih edebilirsiniz.