Mavi Balina nedir?

Aslında Mavi Balina için bir ölüm tuzağı tanımını yapsak çok isabetli olur. Türkiye ve Dünya’yı etkisi altına alan ve girdiği hanede ölüme kadar gidebilen bir oyun (!). Bu “oyun” adı verilen tuzağın asıl adı Siniy Kit. Bu ismin Rock grubu Lumen’in bir şarkısından alındığına dair görüşler var. Şarkı, ağı delip geçemeyen dev büyüklükte bir mavi balinanın öyküsünü anlatıyor. Mavi Balina isminin nereden geldiğine dair bir başka görüş de mavi balinaların zaman zaman intihar ederek karaya vuran hayvanlar olması ve bu karaya vurma halinin gizemini koruması… Peki nedir bu Mavi Balina? Mavi Balina ilk kez Rusya’da ortaya çıkan ve oynayanları adım adım ölüme götüren bir oyun olarak isimlendiriliyor. Mavi Balina Challenge olarak da bilinen ve birçok ülkede oynanabildiği iddia edilen bir internet oyunu aslında. Adı internet oyunu ancak sonucunda ölümle noktalanabilen acı bir tuzak aslında. Oyun ilk olarak 2013 yılında VKontakte isimli sosyal bir ağda yer alan “ölüm grubu” isimli bir grup üzerinden yayılmaya ve hızla büyümeye başladı. Oyun, ilk kurbanını 2015 yılında verdi; bu tarihte bu oyun yüzünden bir intihar olayı gerçekleşti.

              images (7)

Mavi Balina nasıl oynanıyor?

Oyunun internet adresi ya da yasal bir satışı yok. Rus chat sayfalarında oyuna girmek isteyen kişilere bir adres yönlendiriliyor. Bu bir internet adresi oluyor. İnternet adresine girdikten sonra virüs yayılıyor ve yönetici, kişinin tüm bilgilerine ulaşıyor. Bu noktadan itibaren kurban tabiri caizse “işleniyor” ve şantaj yoluyla tüm talimatların yerine getirilmesi isteniyor. Buradaki kurbana oyuncu deniyor. Oyuncu, artık bu oyunun esiri oluyor ve kurallara uymak için verilen tüm komutları yerine getirmek zorunda kalıyor.

                         images (9)

Mavi Balina görevleri nelerdir?

Dünya çapında çok sayıda kişinin intiharına neden olarak gösterilen bir oyun Mavi Balina. Bu oyuna katılan kişilerden toplamda 50 görevi yerine getirmeleri isteniyor. Bu talimatların çoğu şiddet içerikli. Kimi zaman derin olmamak kaydıyla kendine zarar vermeye kadar ilerleyen komutları kapsıyor. Mavi Balina talimatlarının içinde belirli bir süre boyunca kimseyle görüşmemek, konuşmamak gibi dış dünyayla bağlantıyı kesme komutları da var. Böylelikle oyuncu (!) yalnızlaşıyor, yalnızlaştıkça daha savunmasız oluyor. Yüksek sesli olarak müzik dinlenmesi ya da kol ve bacaklara kesik atılması gibi talimatlar da bu 50 görevin içinde yer alabiliyor. 49 görev boyunca oyuncu fiziki ve psikolojik olarak korkunç zararlar görüyor. Bu tahribatlardan sonra hem fiziken hem de ruhen en güçsüz noktaya erişiyor ve bir nevi hayat ile bağlantısı koparılıyor. 50. Görev ise en ürperticisi oluyor. “Balina olmak için gereğini yerine getir ve çıkabildiğin en yüksek noktaya çık ve oradan atla” ya da “kendini as” gibi bir talimatla oyuncu kendi canına kıyıyor ve bu ölüm tuzağı intihar ile sonuçlanıyor. Oyunun bilançosu ise çok ağır, dünya genelinde 150’den fazla can aldığı tahmin ediliyor. Bu ölüm tuzağının 22 yaşındaki kusucusu Philipp Budeikin ise durumu bir “biyolojik atık” olarak nitelendiriyor. Mahkeme kararı sonrasında az bir hapis cezası alıyor hatta bu hafif ceza Rus kamuoyunda da derin yankı uyandırıyor.

            images (8)

Mavi Balina belirtileri nelerdir?

Tabi pek çok ebeveyn bu ölüm tuzağından korkuyor ancak internet çağı olması nedeniyle çocuğunu ne kadar korusa da mutlaka bir yerden ulaşım sağlanabiliyor artık internet her yerde… Özellikle ebeveynlerin uykusunu kaçıran bu durum, bazı belirtiler ile kendini açık edebilir. Çocuğunuzda aşağıdaki durumları gözlüyorsanız Mavi Balina şüphesi olabilir.

  • Oyunun gittikçe zorlaşan bölümlerinde kollarında ya da bacaklarında birtakım kesik izleri olabilir.
  • Çocuğunuzun ruh halinde meydana gelen sıkılmalar, bunalmalar ve bunların aniden ortaya çıkması.
  • Normalde hiç öyle bir karakter yapısı olmamasına rağmen normal halinden çok farklı olarak öfke nöbetleri geçirmesi ve agresifleşmesi.
  • Yoğun bir umutsuzluk ve mutsuzluk hali var ise, yapılan hiçbir şeyden mutlu olmuyorsa ve bu durumun süreklilik kazanması.
  • Yeme içmelerin normal periyodlarından çıkması, düzensiz yeme ya da hiç yememe hali.

Bu gibi belirtiler var ise Mavi Balina tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda çocuğunuzun üzerine gidip onu daha da yalnızlaştırmamak için ilk yapmanız gereken bir pedagog yardımı olmak olacaktır.