Melankoli nedir?

Melankoli uğruna şarkılar yazılan, nedense her zaman aşk ile bağdaştırılan ve fakat temelinde üzerinde durulması gereken duygudurum bozukluğuna verilen isimdir. Melankolik ise sözlük anlamı olarak hüzün veren, hüzün belirtisi olan ve kara sevdaya tutulmuş olarak da iki şekilde ifade edilebiliyor. Biz genelde kara sevda ile ilişkilendirsek de ruhsal bir hastalık olarak tanımlanıyor tıpta. Tanımlarına ve detaylarına geçmeden önce bu duygudurum bozukluğunun halet-i ruhiyesinden bahsedelim biraz.

                              images (1)

Farkındayız! Günümüz şartlarında, melankolik olmak için yeterli ve haklı sebeplerimiz var. Kimi zaman günlük hayatın rutininden şikâyet ederken, kimi zaman fazla hareketlilikten yoruluyoruz. Gün geliyor aşk ile kafamızı “acabalar” ile dolduruyor gün geliyor aşksızlıktan yakınıyoruz. Bir gün uyanıyoruz “hayat bana güzel” bir gün uyanıyoruz “bu ne biçim dünya”. Haliyle duygularımız karışmaya vesile arıyor desek yanılmayız. Ah tabi, dünya dertlerinden kendini, elini, eteğini çekmiş gamsız yaşam felsefesi olanları bu durumun dışında tutalım; onlara hayat gerçekten güzel malum. Neyse biz konumuzdan sapmayalım, bu konuda laf lafı açıyor zira boğulmayalım. Şimdi biz bu melankoli olma hali için bir ruhsal bozukluk dedik değil mi? Peki toplumsal hayatta derin üzüntüyle kendini gösteren bu depresif ruh halinin ne gibi özellikleri vardır acaba, bunu konuşalım biraz.

                                   images (3)

Melankolik kişilik ne demektir?

Melankoli aynı zamanda bir kişilik özelliği olarak da karşımıza çıkar. Melankolik insanların ortak seyreden bazı özellikleri vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Sebepli sebepsiz, yerli yersiz kederli bir ruh halleri vardır. Sorsanız dünya başlarına yıkılır, sormasanız kendi yağında kavrulur. Karamsardır ve daima mutsuz olacak bir konusu, vesilesi vardır.
Gelecek onlar için uçurumdur. Ne kadar kötü şey varsa muhtemelen hep onların başına gelecektir. Geleceğe dair olumsuz ve kötü düşünceler barındırır.
Hayattan zevk alamaz. En mutlu anından bile üzülecek bir şey bulur ki zaten “en mutlu an”a ulaşmaları da zordur malum dünya yaşanası bir yer değildir onlar için.
Enerjileri hiç yoktur. Ruhsal çöküklükleri yaşamsal aktivitelerine de yavaşlık ve ağırlık olarak sirayet eder.
Ya çok iştahlıdırlar ki bu kısmın en yakın arkadaşı buzdolaplarıdır ya da aksine hiç yemezler. İhtiyaç duydukça belki bir iki lokma şeklinde seyredebilir.
Uykuları düzensizdir. Gece uyuyamama, sabah uyanamama ya da tam tersi gündüz uyuma gece uyanık olma vb. gibi
Gözyaşları, göz pınarlarının ucundadır; duygulanmaya meraklılardır. Hüzün kokusu aldıklarında dayanamaz hemen duygulanırlar.
Bu duygulanma sanmayın ki “sel”siz olsun; göz yaşlarının sel olması kaçınılmazdır. Çabuk ağlarlar, çabuk sinirlenirler.
Saplantıları vardır. Bu saplantılar bir nesne ya da kişiye olduğu gibi korkularına da olabilir. Korkuları vardır, saplantıları vardır.
Kendine güvenleri zaten yoktur ancak etrafa da pek güvendikleri söylenemez. Genelde endişeli bir ruh halleri vardır ve güvensizlik onları daha da tetikler.

                                images (4)

Melankolik takılmak ne demek?

Melankolik takılmak ise melankolinin toplumsal aynasıdır diyebiliriz aslında. Toplum içinde üzüntülü, keyifsiz, memnuniyetsiz bir halde görünüyorsa melankolik takılıyor diyebiliriz. Aşık olmak ya da kara sevdaya tutulmak da melankolik bir duruma neden olabilir hele ki karşılığı yoksa. Bu durumda kişi, melankolik takılabilir. Yazımızın en başında da söylediğimiz gibi aşk ve melankolinin (melankolik aşk yani) birbiri ile ilişkilendirildiği durumlar da vardır bazı görüşlere göre…

                                   images (5)

Melankoli belirtileri nelerdir?

Melankolik kişileri yüz ifadesi ve duruşları kendini ele verir. Genelde hüzünlü bir ifadeleri vardır, yüzleri gülmez gülse bile bu tebessümden öteye geçemez. Omuzları genelde düşüktür ve 5 dakika önce dünyaları başına yıkılmış olabilir. Kederli bir görünümleri vardır ve insanda gayri ihtiyari yardım etme hissi uyandırırlar. İsteksizlikleri, mutsuzlukları her adımlarına yansır ki zaten fiziksel olarak da güçsüz dururlar ve olurlar genelde. Melankolik depresyonun özelliklerini aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:

İlgisizlik… Bu yalnızca kişilere değil duruma, güne, günlük yaşama özetle hayata karşı bir ilgi kaybı şeklinde görülebilir.
Ruh halinde çok net olarak gözlemlenebilen bir düşüklük, mutsuzluk.
Özellikle sabahları mutsuz uyanma ve gün içinde bu ruh halinin devam etmesi
Genel olarak hissedilen suçluluk duygusu; her şeyden kendini suçlayacak bir sonuç çıkarma durumu.

Melankoli hastalığının tedavisi nasıldır?

Melankoli nasıl geçer sorusunun birkaç yanıtı var. Öncelikle belirtmek gerekir ki melankoli tanısını psikiyatrist koyar ve tedavisi yine onun aracılığı ile olur. Vücutta oluşan belirtilerin azaltılması ve yok edilmesi için çeşitli ilaçlardan destek alınır. Kişinin ruh haline olumlu etki edecek ilaçlardan faydalanılır. Devamında doktorun uygun gördüğü şekilde kişinin ruh halini düzeltecek, hayata daha iyi bakmasını sağlayacak, kendine olan güvenini geri getirecek tedavi yöntemleri ile bu duygudurum bozukluğunun tedavisi gerçekleştirilir.

                                   images (6)

Melankolik insana bunları asla söylemeyin!

Ve elbette melankolik insanın yakınlarına da çok iş düşüyor. Melankoli tedavisinde kişinin kendini yenmesi önemlidir ancak yakınlarının ona desteği de büyük güçtür. Bu durumda, melankolik insana söylememeniz gereken şeyler de önemli bir parçasıdır bu desteğin.

Sürekli soru sormayın, neden bu ruh halinde olduğunu ona hatırlatmayın.
Zorla neşeli olması için uğraşmayın; baskı ile neşeli olması değil içinden gelerek mutlu olması gerekir çünkü.
Konuşmak istemiyorsa onu konuşup rahatlaması için zorlamayın. Sessiz kalmak istiyorsa biraz kendiyle kalmasına izin verin.
Her şeye rağmen yaşamanın güzel olduğunu ona acıyarak ya da onun için üzülür bir tavır ile yapılmamalıdır. Gerçek bir samimiyetle, iyi günler ve umut aşılanmalıdır.