Mercedes’ten BMW’ye Cadılar Bayramı şakası!

Aslında her şey Alman otomotiv devi BMW, Cadılar Bayramı dolayısıyla yine bir başka Alman şirketi olan Mercedes’e bir şaka yapmayı planlamasıyla başladı. Şakanın mantığı belliydi ancak cevabı zannederiz tam kestirilememiş oldu!

                              images (1)

Her yıl 31 Ekim tarihi Cadılar Bayramı olarak kutlanır. Ülkemizde de yıldan yıla popüler olmaya artarak devam ediyor. Cadılar Bayramı sembolleri bal kabakları, ilginç kostümler partilerin aranan figürlerinden olur. Popülaritesinin artmasıyla birlikte bazı etkinliklere de ev sahipliği yapar. Artık Cadılar Bayramı partileri ülkemizde de sık sık rastladığımız bir eğlence modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz kutlamalara aslında eskiden markalar (birbirleriyle) dahil olmazdı yani rekabetin er meydanı olarak Cadılar Bayramı’nı veremezdik elbette. Ancak geçtiğimiz Cadılar Bayramı ilginç bir restleşmeye tanık oldu. Aslında basit bir şakadan ibaretti ancak beklenmedik anda gelen bir cevapla iş büyüdü ve birden sosyal medyanın gündemine oturdu. İki marka devinden bahsediyoruz; Mercedes ve BMW.

Cadılar Bayramı, 1 Nisan kadar olmasa da şakalara karşı meyilli bir etkinliktir. Genellikle çocuklar evlere gider ve “Şeker mi şaka mı?” der. Eğer ev sahibi “şaka” derse, çocuklar şakalar yapar ve karşılıklı eğlenceli anlar yaşanır. Aslında BMW’nin de amacı bu kadar masum ve esprili bir şaka yapmaktı, en az çocuklarınki kadar! Ancak beklenmedik cevap ile işler değişti…

Mercedes’ten gelen bol iğneni cevap, şakanın maksadını aşıp sosyal medyaya damgasını vurmasına neden oldu. Olay Twitter’da gerçekleşti. BMW, Twitter hesabından şöyle bir paylaşım yaptı:

                      images

“Now, every car can dress up as its favorite superhero”.

“Şimdi her otomobil, en sevdiği süper kahramanı gibi giyinebilir.”

Paylaşım kısa sürede yoğun bir takipçi listesine erişti. Binlerce etkileşim aldı hatta. Mercedes bir süre sessizliğini korudu. Bu sessizlik takipçilerin daha da hararetlenmesine yol açtı tabi. Herkes merakla Mercedes’in vereceği yanıtı düşünürken, beklenen yanıt geldi:

                           gorsel 2

“Nice one. That’s really scart costume! Especially that radiator grille…

“Bu gerçekten korkunç bir kostüm. Özellikle de radyatör ızgarası…”

Mercedes sonra BMW’ye verdiği bu yanıtı retweetledi. Ortaya şaka ile başlayan ancak bol rekabet kokulu bir etkileşim çıktı.