Meta tag nedir?

Meta tag web sitelerinin bilgi etiketidir. Genellikle kullanıcıya sayfanın yapısı ve içeriği hakkında ön bilgi sunmak için kullanılan meta tag’ler HTML kodlarında head etiketleri arasında yer alır.

meta-tag

Peki meta tag’ler nasıl kullanılır?

Google, kendi belirlediği 200 sıralama kriterlerini, sitenin genel yapısının yanı sıra her web sayfası için ayrı denetler ve derecelendirir. Dolayısı ile içerik hakkında bilgi bulunduran meta etiketleri sitenin genel yapısına göre değil, sayfanın içeriğine özgün bilgi sunmalıdır. Web sitesinde bulunan her sayfa için kendine özgün meta etiketi kullanmamız sayfa derecelendirmesi için önemli etkendir.

Meta tag’ler HTML kodları arasında aşağıdaki gibi yer alırlar.

  • Web sayfasının başlığı (Title) için kullanılması gereken meta tag kullanımı;
  • Web sayfasının tanımlaması (Description) için kullanılması gereken meta tag kullanımı;

 ​<meta name="description" content=“Sayfanın tanımlaması burada bulunmalıdır.”/>

  • Web sayfasının anahtar kelimesi (Keywords) için kullanılması gereken meta tag kullanımı;

 <meta name="keywords" content=“Sayfanın anahtar kelimesi burada bulunmalıdır.”/>

  • Web sayfasının yazarı (Author) için kullanılması gereken meta tag kullanımı;

 ​<meta name="author" content=“Sayfa yazarının bilgisi burada bulunmalıdır.”/>

şeklindedir ve bu kadarla sınırlı olmayıp abstract, content-language, content-type, copyright, designer, distribution, expires, generator, language, publisher, reply-to, revisit-after, refresh, robots gibi sık kullanıma sahip birçok meta tag bulunmaktadır.

meta-tag-css

Meta etiketlerinin SEO(Arama Motoru Optimizasyonu)’yla ilişkisi

Günümüzde Google sıralamalarında; domain’in yaşı, domain’in geçmişi, ülke uzantısı(TLD), içerik uzunluğu, kopya içerik, serverin konumu gibi 200 farklı kriter kullanmaktadır. Eski dönemlerde ise bu kriterler bu kadar detaylı olmadığından dolayı meta etiketleri SEO’lar için büyük önem taşıyordu. Description ve keywords meta etiketlerinde kullanılan kelime ile arama motorunda sayfanın konumunu en üst sıralara çekilebiliyordu, ancak bu olay günümüzde Google arama motorunun kriterlerinde yenilik getirmesiyle birlikte son buldu. Günümüzde sadece meta etiketleri ile artık sayfayı başa çekmek çok mümkün olmasada, meta etiketleri kriter puanı olarak hayla önem taşımaktadır.

meta-tag-seo