NLP nedir?

NLP pasif, çekingen, kararsız olan kişiye özgüven sağlama yöntemidir. İngilizce açılımı Neuro Linguistic Programming olan NLP’yi Nöro Lingüistik Programlama olarak çevirebiliriz. NLP’nin detaylarına geçmeden önce konuyu biraz derinleştirelim.

Beyin… Hayatımıza, nefes alıp vermemize, vücut fonksiyonlarımıza kısaca tüm yaşamımıza etki eden organımız. Kimi zaman duyularımıza kimi zaman kalbimize hükmeder. Alzheimar hastalığının ileriki evrelerinde “sadece beyin hükmetmediği” ya da “beyine sinyal gitmediği” için pek çok hareket bozukluğu gözükür hatta. Bu da demek oluyor ki sadece fikren değil organlarımız ve beden sağlığımız da beyinin komutası altında. NLP de işte bu beyine odaklanıyor; gönderdiği düşünce sinyalleri ile olmazı olduruyor hatta. Çekingen, içine kapanık, insanlara göz temasından kaçınan insanlar bile bu yöntemle sosyal olup, kendilerine “ben de varım” özgüvenini aşılayabiliyor. NLP, hayatımızdaki tüm hedeflerimizi, hayallerimizi, “belki bir gün…”lerimizi gerçekleştirmek için en büyük destekçimiz olarak çıkıyor karşımıza. Hipno NLP, Dark NLP gibi çeşitleri var. Peki NLP’nin alamet-i faikası nereden geliyor?

              images (5)

NLP nasıl ortaya çıktı?

İlk olarak Kaliforniya’da ortaya çıktı bu yöntem. 1970’li yıllarında başında, henüz bu ruhsal gelişim ve yöntemlerin yeni yeni çıktığı ve dahası insanoğlunun “kendini dinleme”ye ilk kulak vermeye başladığı yıllarda bir çalışma neticesinde hayatımıza katıldı NLP. Matematikçi Richard Bandler ve dilbilimci John Grinder’in belli becerilere sahip insanlar ile bu beceriler konusunda fark yaratmış insanlar arasındaki farkındalığı ortaya koyma çabalarıyla doğdu. Böylelikle mükemmel performansa sahip insanlar rol model olmuş ve diğer insanların da bu kişilere ulaşabilmeleri için teknikler geliştirilmiştir. NLP için “mükemmeli bulma sanatı” desek hiç de yanılmış olmayız zira buradaki amaç her zaman insanın içindeki mükemmele dokunmak…

                      images (6)

NLP ne işe yarar?

NLP’yi pek çok alanda kullanabiliriz. Eğitimde öğrenmeyi hızlandırmak için, iş dünyasında başarılı olmak için, kişisel gelişimde de alışkanlıkların değişimi ve özgüven kazanmak için… Terapi anlamında da NLP kullanılır özellikle panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarda NLP’den destek alınabilir.

NLP’nin faydaları nelerdir?

NLP’nin sayısız faydalarını 2-3 maddeye indirgemek zor ancak özetleyecek olursak karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor diyebiliriz.

- Özgüven kazanmamıza yardımcı olur. Özgüvene sahip olursak ne istediğimizi biliriz, her şeyden öte kendimizi biliriz ve her işi kotaracak gücü kendimizde hissederiz. Aslında her şey özgüven ile başlar. Çünkü kişi eğer gerçekten “isterse” başarısının önündeki engeller, özgüven ile yerle bir olur.
- Pozitif düşünme tekniği geliştirir. Evet, kuru bir Polyanna avuntusu değil elbette. Daha derin, daha gerçek. Dünyanın gerçekliğinden kopmadan, hayal etmenin sonsuz büyüsüne kapılmak gibi. Geçmişte yaşanan kötü olayların dünde kaldığını kabul ederek, günün yeniden doğduğuna inanarak mutlu olmayı öğretir. Evet, geçmişte yaşadıklarımızı silmek kolay değildir, hemen silecek bir yöntem de yoktur zaten. Geçmişi dünde bırakmak zor olsa da bugüne inanmak kolay olabilir. Çünkü dibe vurmak, iyi bir yükselme biçimidir. Ayaklarımız yere değerse yukarı çıkmak için daha hızlı bir mücadelemiz olur. NLP bir nevi pozitif düşünce tekniğidir. Geleceğe odaklanır ve mutlu olmayı seçer.

                               images (7)

- NLP ile empati gelişir. Eğer empati duygunuz gelişirse her şey daha kolay olur çünkü merdivenin ilk basamağı “anlamaktır”; karşımızdakini anlamak, durumu anlamak, sorunu anlamak… İkini basamağı ise “bulmaktır”; çözümü bulmak, doğruyu bulmak, iyiyi bulmak… NLP ile geliştirdiğiniz bu empati duygusu başkalarını daha iyi anlamanıza ve tüm çözümleri daha rahat bulmanıza olanak sağlar.

- İşinize yansımaz mı sanıyorsunuz? Sadece duygusal fırtınalarınızın limanı olmaz, iş hayatınıza da olumlu yansır. NLP ile beyninizi iyiye, doğruya ve güce ikna ederken başkalarını mı edemeyeceksiniz? Pazarlama konusunda ikna becerilerinizin gelişmesine de olanak tanır.
Hayır diyebilmek… Zannederiz duygusal insanların en hassas olduğu nokta. Hayır demek sadece kelime anlamı olarak vardır duygusal insanlarda; içi boştu aslında. Herkese evet diyerek, kimseyi kırmadıklarını zannederler ancak en büyük zararı da kendilerine verirler. NLP çalışmaları ile hayır deme konusunda güzel ve hızlı bir yol kaydedebilirsiniz. İnanın bazen hayır diyebilmek, evet’in getirdiği pek çok zararı önleyebiliyor.

NLP nasıl uygulanır?

Her yöntemde olduğu gibi NLP teknikleri de kendi içinde yollara ayrılıyor. Bunların neler olduğunu öğrenmek için NLP eğitimi veren kişilerden destek alabilirsiniz. NLP nasıl uygulanır sorusunun eksiksiz ve en doğru yanıtları için işin uzmanına danışmanızda fayda var.