Paranormal nedir?

Bugün biraz gizemli başlıyoruz sanırız. Aslında hepimizin zaman zaman başından geçen, anlam veremediğimiz hele ki nasıl olduğunu hiç kestiremediğimiz anlar vardır. Bu anlar o kadar tuhaftır ki gerçek ötesi bir kavram gibi gelir. İşte bu gerçek ötesi olaylar için paranormal kelimesini kullanabiliriz. Paranormal olaylarla tüylerimizi ürpertmeden önce gelin anlamına daha bilimsel olarak yakından bakalım. Paranormal, İngilizce kökenli paranormal (paranormıl okunur) kelimesinden gelir. Türkçe’de gerçek üstü, gerçek dışı gibi anlamlara tekabül eder. Psişik ve telepatik durumlar, paranormal olarak adlandırılır. Bu kavramı ortaya ilk atan isim İngiliz araştırmacı Walter Whately’dir.

                        images (4)

Psişik nedir?

Yukarıda sözünü ettiğimiz psişik kavramından bahsedelim. Parapsikoloji ile ilgili konularda sık sık karşımıza çıkar. Psişik, ruh ile ilgili, ruhsal yetenekler, ruhsal enerjiler, kişinin ruhsal becerileri, ruhun dışına yansıyan yönler olarak ifade edilebilir. Ruhsal kabiliyetlerini kullanabilen kişilere psişik denir. Bu duygular duyu organlarımızın dışındadır, ruh ile alakalıdır. Psişik güç, bedenin ötesinde olan ruhani güç olarak tanımlanabilir. Gizemli ve tanımlanamaz olaylar için de kullanılır. Özetle psişik kavramının herhangi bir madde ile bağı yoktur tamamen ruhsal bir yapıdır. Burada beden yalnızca iletim ve yönlendirme amacıyla kullanılır.

Paranormal Activity

Paranormal Activity filminde psikonezi, parapsikoloji, ahval paranormal özetle “paranormal” adı altında geçen çoğu şey korkunç bir şekilde ele alınmıştı, hatırlar mısınız? İlk filmi 2007 yılında çıkmıştı ve evinde doğa üstü şeyler olduğuna inanan bir ailenin evi kameralar ile donatmasını konu alıyordu. Film, çok düşük bütçelerle sadece insanın endişe, hayalet ve hatta bilinmeyen korkusuna dayalı bir kurguydu. O kadar gerçekçiydi ki filmden çıktıktan sonra paranormal olaylardan etkilenmeyen yoktu diyebiliriz. Bu bir film olsa da gerçek hayatta paranormal örneklerine rastlamak ve şaşırmak ve hatta anlam verememek de mümkün. Birçoğumuz “kurgudur bu” desek de hatırı sayılır diğer çoğumuz bu durumların rastlantı değil “ruhani güç” olduğu yönünde ikna olacak gibi. Yazımızın en başında tüyleri ürperten örneklerden bahsedeceğimizi söylemiştik. Şimdi o bölüme geldik işte. Birkaç olayı anlatalım, yorumu size bırakalım…

         images (6)

Paranormal olay örnekleri

Canlı canlı tanık olunan olayları açıklayamamak paranormal olayların klasik cümlesidir herhalde. Ortada gerçek ötesi olan bir şey var ancak bunu maddelerle anlatmak mümkün değil. İşte böyle durumlarda izlemenin / okumanın ötesine geçemiyor insan… İşte o “öteye geçilemeyen” olaylardan bazıları.

Köpeklerin intihar köprüsü: Overtoun

İskoçya’da bulunan Overtoun Köprüsü yıllardır ilginç olaylara sahne oluyor. Daha doğrusu ilginç olaya diyelim çünkü hepsinin sonu aynı bitiyor. Overtoun Köprüsü bilinen en hüzünlü köprülerden biri. Bilimsel bir açıklaması yok ancak buraya gelen köpekler köprüye çıkar çıkmaz aşağı atlayarak intihar ediyor. 1950’lere kadar dayanan bir geçmişi var. İlginç olan bir diğer nokta ise köprüden atlayan ve ölmeyen köpekler geri gelip bir daha atlıyor! Köpeklerin intihar nedeni bilinmiyor. Efsaneye göre kalenin içerisinde bulunan kötü ruhlar, köprüden geçen canlıların üzerine lanet atıyor ve kaleye ulaşmamaları için kendini öldürtüyor. Sahibinin elinden kaçıp giden köpekler, o köprüye gelene kadar aslında çok normal hareketler sergiliyor. Ne zaman ki köprüye geliniyor işte o an tasmadan kurtulup intihar ediyor.

                 images (7)

Fatima Olayı

1900’lü yıllardan geçen bir olay. Fatima Olayı olarak isimlendirilen paranormal vaka; Lucia, Francisco ve Jacinta isimli 3 çocuğun oyun oynadığı sırada Meryem Ana’nın ruhunu gördüğünü söylemesi ile başlar. Çocuklar, Meryem Ana’nın kendilerine doğru geldiğini ve Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna dair birtakım kehanetlerde bulunduğunu anlatır. Olayın yaşandığı gün binlerce insan toplanır. Herkes Meryem Ana’nın ruhunu görmeyi bekler bu sırada paranormal olaylara şahit olunur. Bunlardan biri de Güneş’in adeta dans edercesine yerinden oynaması olur. Olaylardan bir yıl sonra Francisco ve Jacinta bir grip salgınında hayatını kaybeder. Bu olay Fatima’nın sırrı olarak tarihe geçer ve gizemini korur.

               images (8)

James Dean ve “lanetli” otomobil

Hız merakı ve adrenalin tutkusu… Aslında her şey bu iki şey ile başladı. James Dean henüz 24 yaşında hayatını kaybetti ancak ölümü basit bir adrenalin tutkusu olarak açıklanmayacak şekilde ürpertici. James Dean’ın kaza yaptığı Little Bastard isimli otomobil daha önce sayısız kez kaza yapmıştı. Dean’in ölümünden önce arabayı kullanan kişi, otomobilin uğursuz olduğunu ve aracı satın almaması gerektiğini söylemişti. Hatta işi daha da büyüterek aracı satın alması durumunda bu araçta öleceğini dahi dile getirmişti. Dediği de oldu. Tam bir hafta sonra James Dean bu araçla korkunç bir kaza yaptı ve yaşamını yitirdi. James Dean’e mezar olan aracı parçaları daha sonra başka araca monte edildi ve o araçlar ölümcül kazalar yaptı. Aracın bırakıldığı otopark yandı, parçaları çalmaya çalışan hırsızların başına garip olaylar geldi… Bu ve benzeri olaylar ile otomobil “lanetli” sayıldı ve bu lanet silsilesi hala gizemini korumaya devam ediyor.

           images (9)

Woolpit Olayı: Yeşil renkli çocuklar

Olay bundan 900 küsur yıl önce yaşandı. İngiltere’nin Woolpit Kasabası esrarengiz olaylara şahit oldu. Kral Stephen döneminde, ufak kasabada iki çocuk bulunur. Biri kız, biri erkek. Çocuklar diğer çocuklardan farklıdır çünkü cilt renkleri yeşildir. Evet yanlış okumadınız bu iki kardeşin ten renkleri yeşildir. Çocukları görüp dehşete kapılan kasaba halkı bu tuhaf kardeşlerle asla iletişim kuramazlar çünkü çocuklar garip bir dil konuşur. Karınları açtır düşüncesiyle onlara bir şeyler verirler ancak çocuklar yemeyi reddeder. Kabul ettikleri tek yiyecek çiğ fasulyedir hatta. Çocuklardan erkek olanı bir süre sonra yaşamını yitirir. Kız olan ise yavaş yavaş iletişim kurmaya başlar. Bir süre sonra İngilizce öğrenir. Kız çocuğuna hikayesi sorulduğunda, Güneş’in hiç parlamadığı bir yerden geldiklerini ve orada ışığın alacakaranlık gibi olduğunu söyler. Bir çukura düştüklerini ve sonra kendilerini başka bir yerde bulduklarını anlatır. Hakkında pek çok efsane üretilen bu olay gizemini koruyarak bugün kitaplara, şarkılara hatta operaya bile konu edilmiştir.

                       images (10)