RSS nedir?

download-1Şöhreti ve kullanımı gün geçtikçe daha fazla artan RSS,(Real Simple Syndication), internet ortamında birbirinden farklı sitelerin içerisindeki değişik videolar ya da haberler gibi içeriklerin tek bir noktadan hepsini birden izlenmesine fırsat veren ve son zamanlarda kendini oldukça duyuran içerik besleme sistemidir. XML formatında olan bu yöntemin kullanımı için RSS sistemini destekleyen sitelerin hazırlamış olduğu bu format biçimindeki dosyalar birbirinden değişik programlar aracılığıyla da erişmek mümkündür. Aynı zamanda mail veya web gezgini istemcisi olarak çalışabileceği gibi diğer yandan RSS içeriği izleyebilmek adına masaüstü program türleri de olabilir. RRS ile ilgili her hangi bir sitede ya da bir internet ortamındaki farklı bir noktada bu harfler görünüyor ise herkes RSS istemcisini kullanarak büyük RSS türü verilerini alabilmektedir.

 

RSS Faydaları

Aslına bakılırsa bazı kişiler tarafından bir haber kâğıdı ya da dekont olarak da adlandırılmaktadır. XML ile yazılan aynı zamanda W3C bünyesinde belirlenmiş olan bir standartta olmaktadır. Daha kolay açıklamak gerekirse belli başlı bir takım ortalama değer ve alan kısımları mevcuttur. RRS ise bu kısımları haber ya da başlık veya diğer bölümleri belli bir düzene sokup birçok değişik yerde rahat bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Yani dağınık birçok şey tek bir pota altında toplanmaktadır. Son zamanlarda artık sitelerin büyük bir çoğunluğunda RSS görmek mümkündür. Bunun anlamı ise o sitelerde yayınlanan tüm haber ve benzeri kaynakları RSS desteği sunan bir program aracılığı ile ya da diğer değişik internet gereçlerinden kolay bir şekilde takip etmeyi ya da indirilebilmeye yardımcı olur.

Bilindiği üzere internet dünyası sonsuz bir derya gibidir ve sayısız sitenin içerisinden aynı şekilde sayısız haber ve benzeri farklı kaynaklar geçmektedir. Bu yüzden RSS okuyucusu olan bir program aracılığı ile tüm bunların takibi yapılabilir. RSS barındıran bir program ile farklı sitelere RSS kaynağı belirtmek sureti ile bütün farklı noktalardaki tüm bilgileri tek pota üzerinde sadece size özel bir veri kaynağı yapabilirsiniz. Son zamanlarda bu kullanım cep telefonlarına dahi gelmiş durumda. Üstelik e postaların büyük bir çoğunluğu da yine RSS desteğini arkasına almış olarak gelmektedir.

RSS Nerelerde Kullanılır ve Teknik Bakımdan Nasıl Görünür

Genel olarak birbirinden değişik siteler üzerinde verilen haberlerde kullanılır. Daha doğrusu haber kaynaklı olan sitelerdeki her değişik haberi tek bir noktada düzenli bir şekilde alınmasını sağlayarak kullanıcıya büyük bir kolaylık verirken aynı şekilde zamandan da kazandırmış olmaktadır. Artı olarak sadece büyük sitelerdeki haber kaynakları değil, aynı zamanda koydukları yazılarını ya da haberlerini insanlara ulaştırmak için bloglar da yine RSS desteğini kullanmaktadırlar. Genel anlamda XML kökenli bir taban dili ile yazılan RSS kaynağı, teknik olarak alınabilecek bilgileri ise birbirinden değişik sitelerden bulmak mümkündür. Bunlar arasında mnot sitesi ya da searhenginewatch gibi daha farklı birçok sitelerden öğrenilebilir.

RSS Okumak İçin Programlar

Bu durum farklı web tabanları için değişiklik göstermektedir. Yani online olarak pluck adresine giriş yaparak bu programlardan elde etmek de mümkündür. Ya da Windows adına ve Linux veya MacOSX için yine değişik birçok adresten bu programlara ulaşılabilir. Yine farklı blog sayfalarından da RSS kaynaklarını direkt olarak bulmak mümkündür. Hatta arama motorlarına RSS kaynak arama ya da kullanılabilecek programlar dendiği zaman da birbirinden değişik program çeşitlerine ulaşmak mümkündür. RSS sistemi sayesinde birçok site haber kaynaklarını tek bir yerde yeni bir doküman eşliğinde takip edebilir ve okuyabilirsiniz.

Windows Platformu İçin Bazı RSS Programları :

FeedDemon, Radio Userland, Amphetadesk, SharpReader, Headline Viewer, Feed Reader

MAC Platformu İçin Bazı RSS Programları :

NetNewsWire, Radio Userland, Amphetadesk

Linux Platformu İçin Bazı RSS Programları :

Amphetadesk