Sera etkisi nedir? Küresel ısınmada sera etkisi ne demektir?

Küresel ısınmanın etkilerini sonuna kadar hissettiğimiz bu dönemde, gündemimiz değişmiyor; daha iyi bir dünya için ne yapabiliriz sorusu ekseninde dönüyoruz. Küresel ısınma nedir, küresel ısınmanın nedenleri nelerdir, küresel ısınmayı nasıl önleyebiliriz gibi pek çok blog içeriği paylaştık sizinle. Yazılarımızı okumak için linklere tıklayabilirsiniz. Bugün konumuz, yine küresel ısınmanın bir kolu olan sera etkisi. Dünyamızı ısıtalım, sularımızı daha sıcak kullanalım derken bu sefer de azı karar çoğu zarar cümlesine takılıyoruz çükü sera etkisi yükseldikçe karşımıza olumsuz etkiler çıkıyor. Bir yandan dünyamızı iyileştirirken bir yandan kötüleştirmeyi nasıl başarıyoruz (!) bu konu tartışıla dursun, biz önce şu sera etkisi konusuna bir değinelim…

                    sera_etkisi_nedir

Sera etkisi nedir, kısaca…

Sera etkisi ne demek kısaca bahsederek söze başlayalım. İçinde nefes aldığımız dünya, sadece güneşten gelen enerji ile ısınmıyor. Çoğumuz güneş ışınlarının dünyamızı ısıtmakta etkili olduğunu düşünüyor olsak da aslında araya başka “destekler” alıyor olduğumuzun farkında olmayabiliriz. Şöyle açalım konuyu… Güneşten gelen ışınların bir kısmı bulutlar ve yeryüzü tarafından yansıtılıyor ancak bu yansıma aynı zamanda atmosferde bulunan bazı gazlar tarafından tutuluyor. Yani dünyamız ortaya çıkan bu ışık enerjisi ile ısınıyor, sadece güneşten aldığımız enerji yeterli gelmiyor. Ortada bir ekip çalışması var diyebiliriz. Metan, su buharı ve karbondioksit gibi sera gazları başta olmak üzere bazı gazlar güneşten yansıyan ışınları tutuyor ve dünyanın ısınmasını sağlıyor. İşte bu ekip çalışmasına sera etkisi deniyor. Kısa bir tanım ile şöyle diyebiliriz; güneşten gelen ışınlar bulut ve yeryüzü tarafından yansıtılır; atmosferde bulunan karbondioksit, su buharı ve metan gibi gazlar da bu yansıyan ışınları tutar ve dünyanın ısınmasını sağlar. Sera etkisi nasıl oluşur sorusunun yanıtını da böylelikle vermiş olalım.

Sera gazı nedir?

Sera gazları; sera etkisini destekleyen, atmosferde bulunan ve ısı tutma özelliğine sahip olan bileşikleri içeren gaz topluluğudur. Atmosferimizi çeşitli gazlardan oluşur. Güneşten gelen ısınlar atmosferi geçer ve yeryüzünü ısıtır. Buradaki gazlar yer yüzündeki ısıyı tutmakla görevlidir ve böylece dünyamızı ısıtırlar ve ısı kaybına engel olurlar. Atmosferdeki bu gazlar sayesinde suların sıcaklığı da dengede kalır ve bunun sonucunda nehirler ve okyanuslar donmaz. Bu durum sera etkisinin sonucudur. Dünyada sera etkisine neden olan gazları şu şekilde sıralayabiliriz; su buharı, metan, karbondioksit gibi gazlardır. Peki asıl tehlike nereden geliyor? Karbondioksit ve diğer sera gazlarının miktarındaki artış, bu doğal sera etkisinin şiddetlenmesine ve dünyanın haddinden fazla ısınmasına yol açacaktır.

sera etkisi nedir2

Sera etkisinin sonuçları nelerdir?

Sera etkisinin yarattığı sonuçlardan bizi küresel ısınmanın sonuçlarına götürüyor diyebiliriz. Küresel ısınma sonucu bizleri bekleyen olası tehlikeleri birkaç madde ile özetleyelim;

  • Şiddetli kasırgalar ve sellere neden olur ancak bunun tam tersi olarak uzun süreli kuraklıklar ve çölleşmelere de neden olabilir.
  • Kutuplardaki buzullar eriyebilir ve bu erime neticesinde kıyı kesimleri tamamen sular altında kalabilir. Dolaylı olarak insanların dünya üzerindeki yaşam alanları da azalmış olur.
  • Su kaynakları hızla tükenir ve bunun neticesinde susuzluk ortaya çıkar.
  • Sıcaklık arttığı için kuraklık meydana gelir ve bu kuraklıklar da orman yangınlarına yol açabilir.