SQL nedir?

SQL (Structured Query Language – Yapılandırılırmış Sorgu Dili) kavramı, bir nevi veritabanı yönetimini ifade eder. Burada amaç verileri yönetebilmek ve tasarlayabilmektir. Esasen SQL bir programlama dili olmasa bile pek çok kişi tarafından bu şekilde kabul görür. SQL aracılığıyla sadece veritabanı üstünden işlem gerçekleştirilir. Genel anlamda SQL kurulumu bir hayli zordur ve hatta kurulumu kadar kaldırılması da bir hayli teknik bir konudur.

Bilgisayarla haşır neşir olan herkes muhakkak bu süreçte bir veri türüne ilgi gösteriyor. Yazı, video ya da resim veri grupları arasından aktarılıyor ve kullanıcılara iletiliyor. Bu verilerin sorgulanması ve sunulması noktasında SQL devreye giriyor diyebiliriz. Kişisel telefon rehberi, adres defterleri, banka, okul ya da hastane sistemleri, kütüphane sistemleri ya da e-ticaret platformları bundan oldukça aktif şekilde yararlanır. Bütün bu sistemlerde veritabanı hayati derecede önemlidir.

fotolia_206992369_subscription_monthly_m (1)

Bir sorgulama dili olarak bilinen SQL, “Structured Query Language” tabirinin kısaltılmış halidir. SQL sayesinde veriler üstünde esnek bir şekilde işlem yapmak mümkündür. Hem çok düzenli hem de pratik şekilde sonuç alınabilmektedir. Bugün itibariyle baktığımızda SQL vesilesiyle sorgulama gerçekleştiren pek çok yazılım söz konusu. Bunlar arasında en çok bilinenleri MySQL, Firebird, Oracle, Mssql ve Access şeklinde sıralayabiliriz. SQL kavramının daha iyi algılanması için veritabanı konusunda temel bilgilere ihtiyaç vardır. Çünkü nihayetinde SQL veritabanı üstünde işlemlerin yapılmasına olanak tanıyan bir alt dil şeklinde tanımlanır.

Veritabanında bilgiler çeşitli kategorilere ve gruplara ayrılarak stoklanır. Oluşan bilgi yığını verilerin gruplandırılmasını ve stoklanmasını zorunlu kılmıştır. Büyük veri depolama yönelimleri ve ihtiyaçları seneler geçtikçe daha fazla ön plana çıkmaya başlamıştır. Veritabanıyla ilgili ilk ciddi girişimler 1970’li yılların başına tekabül ediyor.

Neden SQL kullanılmalıdır?

SQL kullanımını bu denli popüler kılan oldukça ikna edici gerekçeler söz konusu. Örneğin SQL kullanıcıların veri erişimine izin vermektedir. Verilerin açıklamalarına olanak sağlar. Yine aynı şekilde kullanıcılara verileri değiştirme şansı verir. Veri tabloları oluşturur ve öte yandan modüllerin farklı dillere gömülmesine olanak tanır.  Hem tescilli olması hem de açık kaynak olması onu özel kılan bir başka öğedir. Lisanslar her zaman ücretli değildir, dolayısıyla ucuz maliyetler sunar. Kurtarma, güvenlik ve performans gibi kriterlerde ön plana çıkmasıyla da dikkat çeken SQL’nin yazılımları ile ilgili ayrıntılı bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz.

SQL yazılımları

Yukarıda popüler bazı SQL yazılımlarından söz etmiştik. Şimdi bu yazılımlara daha yakından bakalım.

MySQL: MySQL, Oracle isimli firma tarafından ortaya çıkarılmıştır ve bugün en popüler SQL yazılımlarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. Hem ücretsiz ve hem de açık kaynak kodları kullanır. Çifte lisanslı bir yazılım olan MySQL, GPL Lisansı’na sahiptir. Genel Kamu Lisansı kısıtlama yoluna giderse devreye girebilen ayrı bir lisansa daha sahiptir. Veritabanlarına ulaşmak adına en popüler ve yaygın olan dili tercih ediyor. Genelde Linux çatısı altında daha verimli bir performans sunmaktadır. Oldukça ensek bir yapıya sahip olması onun en cazip özelliklerinden biri olarak ön plana çıkmıştır. Son sürümüyle beraber alt sorgu özelliği de dahil edilmiştir. Bugün veritabanının kullanıldığı bütün online mecralarda rahatlıkla kullanılabilir. Tablo, görüntüleme ve yordam gibi veritabanı nesnelerini desteklemektedir.

Mssql: Mssql Microsoft çatısı altında üretilmiştir. Lisans edinmek ücretlidir; fakat hosting firmaları söz konusu maliyetleri üstlenmektedir. Çok büyük veriler söz konusu olduğunda bu size ekstra maliyet olarak yansıyabilir. NET ya da ASP dilleriyle ortaya çıkartılmış internet sitelerinde sıklıkla tercih edilir. Genelde kullanım kolaylığıyla ön plana çıkmaktadır. İndirmek adına Microsoft’un kendi resmi sayfası üzerindeki yönergeleri takip edebilirsiniz.

Microsoft SQL Server: Yine aynı şekilde Microsoft tarafından geliştirilen bir nevi sunucu yazılımı olarak bilinir. Şu anda piyasada pek çok versiyonuna ulaşmak mümkündür. Son versiyonu 2008 yılının Ağustos ayında kullanıcıların beğenisine sunuldu. Bu versiyonda veri yönetimini kendi kendine ayarlaması ve kapalı kalma konusunda sorun yaşamaması, ön plana çıkan bazı yeniliklerdir. Ayrıca bu versiyonla beraber “Master Data Services” adı verilen bir veri yönetim sistemi dahil edildi.  

Firebird: Borland tarafından Interbase 6.0 isimli veri tabanının artık açık kaynak kodu biçimine sokulmasıyla ortaya çıkmış oldu. Alert özelliğiyle beraber tablolarda herhangi bir farklılık söz konusu olduğu zaman, bu farklılıkları bizzat kendi yazılımınız üzerinden izleyebilirsiniz. Şu ana kadar çıkartılan tüm versiyonları ücretsiz olarak sunuldu. Oldukça büyük veritabanları için bile çok defa tercih edildi. Şu anda sisteme Türkçe dil desteği de dahil edilmiştir.

Access: Aynı şekilde Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Bu genelde mikro uygulamalarda tercih edilmektedir. Büyük veritabanlarında sizi yarı yolda bırakabilir ve muhtemelen pek bir verim alma şansınız olmaz. En ön plana çıkan özelliği ise mobil biçimde, yani taşınabilir nitelikte olmasıdır. Yakın zaman öncesinde dek yalnızca kendi dosyaları için kullanılıyordu ancak şu anda SQL uyumlu bütün veritabanlarına teknik olarak erişmek mümkün hale geldi. Oluşan raporları, sisteminde Access kurulu olmayan kişilere hiçbir sorun yaşamadan ulaştırmanız mümkün.