Sunucu Bakımı Nedir?

Sunucu bakım hizmetinin profesyonel bir çerçevede gerçekleştirilmesi, serverın sorunuz ve verimli bir biçimde çalışabilmesini sağlar. Özellikle sabit diskin henüz ilk günden başlamak kaydıyla istikrarlı bir biçimde bakımlarının yapılması, uzun ömürlü bir kullanım için çok önemli bir koşuldur. 
Günümüzde uzun süreli sunucu kullanımları, büyük ölçüde düzenli bakımla doğru orantılıdır. Sunucuları bu noktada adeta ilgi isteyen hassas bir çiçeğe benzetebiliriz. Daima bakıma ve ilgiye muhtaç olan sunucular, bu ilgiden yoksun kaldıklarında ihtiyacınız olan performanstan gittikçe uzaklaşırlar. Öte yandan düzenli şekilde bakımı yapılan sunucuların problem çıkarma olasılıkları son derece zayıftır.

Söz konusu kayıplar, ne yazık ki istenmeyen veri kayıpları ile sonuçlanır. Hatta daha da kötüsü, mevcut veriler istenmeyen üçüncü kişilerin eline kolaya geçebilir. Zira düzenli sunucu bakımı, aynı zamanda güvenlik süreçlerini de diri tutmaktadır. Profesyonel sunucu bakımının neleri kapsadığına geçmeden önce dilerseniz “sunucu nedir?” sorusuna yanıt vermekle başlayalım.

Sunucu Nedir?

Günümüzde sunucular, bilgi teknolojilerinin tam anlamıyla temelini oluşturmaktadır. Özellikle profesyonel kullanıcıların yaşamlarının odak noktasında yer alan bu sunucular, 7 gün 24 saat aralıksız şekilde aktif şekilde faaliyet göstermektedir. Bugün cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar gibi araçların önemli bir kısmı, sunucular üzerinden bizlere sunulmakta. Diğer taraftan online servislerin ya da hizmetlerin tamamı, aynı şekilde sunucular aracılığıyla ayağımıza gelebiliyor. Bu anlamda sunucular, online süreçlerdeki tüm işleyişlerde bir nevi görünmeyen kahramanlardır diyebiliriz. Peki durmaksızın çalışmaya devam eden sunucular hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Teknik anlamda baktığımız zaman sunucu kavramı, kullanıcıların mevcut verilere online olarak ulaşmalarına aracılık eden, söz konusu verileri kendilerinin kullanımına sunma işlevine sahip olan sistemleri ifade eder. Bir başka ifade ile büyük bilgisayar sistemleri olarak da kabul görür. Sunucular salt donanımsal bir bileşen değildir. Fiziksel bir cihaz olarak karşımızda somut şekilde görünse de esasen sunucular yazılımlara ihtiyaç duymaktadır. Sunucuların en önemli özelliklerinden birisi de veri akışını sorunsuz ve güvenli bir biçimde sağlamasıdır. Bu noktada düzenli ve kesintisiz şekilde hizmet vermesine özel bir vurgu yapmamız gerekir.

Sunucular özellikle de donanımsal düzeyde çok gelişmiş niteliklere sahip olmak zorundadır. Enerji problemlerine karşı kesintisiz güç kaynaklarına sahiptir ve aşırı ısınma konusunda sorun yaşamazlar. Teorik düzeyde bir PC ile aynı mantıkta çalışsa da pratik anlamda arada epey fark bulunur. Elbette ev tipi bir kullanıcı iseniz normal bir PC, işinizi fazlasıyla görebilir; ancak söz konusu olan yüksek veriler ise işler değişir. 
Bu noktada erişim sınırı ya da erişim problemi olmadan kesintisiz bir aktarıma ihtiyaç duyarsınız. İşte büyük sunucular tam olarak bu noktada profesyonel düzeyde hizmet vermektedir. Tabii sunuculardan destek almak tek başına hiçbir şey ifade etmez. Burada önemi olan sunucuların bakımlarını düzenli bir şekilde geçekleştirmektir. Şimdi sunucu bakım hizmetlerinin neden bu kadar önemli olduğuna ve söz konusu hizmetin içeriğine yakından bakalım.

Sunucu Bakım Hizmeti Nedir?

Sunucu bakımlarının ilk zamanki gibi yüksek bir performans ile çalışmasına aracılık eden hizmet, “sunucu bakım hizmeti” olarak adlandırılır. Hangi ölçekte olursa olsun, web siteniz için profesyonel bir sunucu bakım hizmetine ihtiyaç duyarsınız. Bilindiği üzere sunucuların kullanım nitelikleri ya da süreleri birbirinden farklı olabilmektedir. Bunların zaman içinde değişmesi ile beraber sunucu bakımları artık zorunluluk haline gelmeye başlar. 
Günümüzde sunucular standart teknik özelliklere sahip değildir. Dolayısıyla da her sunucunun kapasitesi birbirinden çok farklı olabilmektedir. Bu yüzden de sunucu bakımı ihtiyaçları birbiriden farklı olabilmektedir. İşletmeler, doğal olarak serverlara ilişkin her daim kapsamlı şekilde bilgi sahibi olmayabilir. Bu durumda satış sonrası destek bağlamında sunucu bakım hizmeti almak zorundadırlar. Sunucu destek firmaları konusunda doğru araştırmaları yapmak, en ideal, en verimli hizmeti veren işletmelere yönelmek önemlidir.

Sunucu Bakımları Neleri Kapsar?

Sunucu bakım hizmetleri pek çok işlemi içine alabilmektedir. Rutin olarak yapılan temizlik çalışmaları esnasında casus yazılımlar ve virüsler kapsamlı düzeyde temizlenir. Kötü yazılımların varlığı bilindiği üzere sabit disklerin çok daha yavaş bir şekilde çalışmasına yol açabilmektedir. Bu da işletmelerin organizasyonlarını ve hizmet kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Yavaşlık zaman içinde daha da keskin hale gelmektedir. Bu nedenle de bir an önce gerekli müdahalelerin yapılması gerekir.

Sabit disklerin belli kısımların gizlenen casus yazılımları temizlemek profesyonel bir hizmeti zorunlu kılar. Oldukça etkili yazılımlar kullanan sunucu destek firmaları, yeniden verimli ve güvenli bir kullanım zemini oluşturur. Zaman içinde hatalı olan yüzeylerin okunması çok daha zor bir hale gelebilir. Bunun için işletim sisteminde yer alan hata denetimlerinin sıkça kullanılması gerekir. Burada çıkacak hataları temizleyip onarmak, bakım sürecinin öncelikli amaçlarından birisidir.

Öte yandan bu süreçlerde disk birleştiricilere başvurmak da oldukça etkili bir çözüm olarak yer alır. Disk birleştiriciler sayesinde verilerinize çok daha pratik ve hızlı şekilde ulaşmanız mümkün hale gelir. Sunucu destek firması ile süreç boyunca her daim iletişim halinde kalmalısınız. Olası aksiliklerde ve problemlerde, mutlaka firmaya gerekli geri dönüşleri sağlamalı ve destek almalısınız. Çünkü bilinçsiz şekilde gerçekleştireceğiniz müdahaleler, maddi açıdan da çok daha ciddi problemlere neden olabilir. Kimi zaman tüm önlemleri almanıza rağmen sizi aşacak bazı teknik problemler oluşabilir. Bu tip durumlarda asla vakit kaybetmeden profesyonellere danışmalısınız.

Sunucu almadan önce bakım süreçlerini de düşünerek marka seçimi yapmalısınız. Sunucu markasına uygun uzmanlarla çalışma yürütmek bu açıdan önemlidir. Kimi farklı markalar, bakım desteği hizmeti vermeyebilir. Böyle senaryolarla karşılaşmamak adına sunucu alırken sürecin başında söz konusu detayları sorgulamalısınız. Aksi durumda dışarıdan özel bir firma ile çalışma yoluna gitmelisiniz. Satış sonrası aynı platformdan destsek almak hem ekonomik hem de teknik anlamda avantajlar sağlar.

Sunucu Bakımı, İyi Bir Ağ Performansı Sağlar

Ağ performansı adına sunucu bakımlarının düzenli şekilde yapılması, kilit bir rol oynar. Ağ küçük ya da büyük olsun fark etmeksizin, sunucu bakımları yapılmadığında istenilen sonuç alınmaz. Hatta kimi durumlarda, özellikle de çok uzun süre bakımın ertelendiği durumlarda kısmı ağ arızaları meydana gelebilir. Bu da iş akışınızın aksamasına ve hem prestij hem de para kayıplarına neden olabilir.

Server bakım hizmeti, genel olarak firmadan firmaya ya da markadan markaya değişiklik gösterir. Sunucu günlük dosyaları kontrol edilir, sabit disk alanları, yedeklilik ve klasör izinlerine dair detaylı bir analiz gerçekleştirilir. Ağ sıcaklığı uygulamaları özel olarak izlenir ve fazla ısınmanın önüne geçilir. Zira söz konusu makineleri aşırı ısınması engellenmezse, bu durumda ana kart, bellek ya da merkezi işlem birimleri de olumsuz etkilenir. Zaten bakım esnasında olması gereken yazılım güncellemeleri ya da servis paketleri, ağ bilgisayarlarında kurulu olmak zorundadır. Söz konusu çalışmalar genellikle mesai saatlerinin dışında yapılmaktadır. Bu sayede de ağ kullanıcılarının rahatsız olmaması sağlanır.

Yedekleme Planları

Sunucu bakım süreçlerinde elbette yedekleme planları da önemli bir yer tutar. Örneğin olası bir sistem arızasında yedekleme verileri adeta kurtarıcı bir işleve sahip olacaktır. Sunucularda hangi tip verilerin hangi zaman aralığında yedekleneceği kararı verilmektedir. Sunucu bakımı esnasında yedekleme planının düzenli olarak işlemeye devam edip etmediği kontrol edilir. Bugün hemen her sunucu markasının kendine has özel hizmetleri vardır. Sunucu bakım hizmeti veren firmalar sayesinde sunucu bakım periyotları düzenli ve eksiksiz bir şekilde uygulanır. Uzun vadede sunucu bakımlarının ekonomik açıdan önemli tasarruflar yarattığı bilinir. Çünkü mevcut bakımların yapılmadığı durumlarda oluşacak arızalar, daha ciddi masrafların doğmasını tetikler. Bilinçli işletmeler, söz konusu maddi kayıplardan kendilerini korumak adına düzenli şekilde sunucu bakımlarını gerçekleştirirler.

Sunucu Bakım Fiyatları

Sunucu bakım ücretleri, genel olarak bilgisayarlarda ya da sunucularda ortaya çıkan problemlere göre değişebilmektedir. Bu nedenle de sabit bir ücret skalasından söz etmek doğru olmayacaktır. Öte yandan bu fiyatlar, temel düzeyde markalara göre de değişiklik gösterir. Satış sonrası destek garantisi veren ve ilgili firmalardan profesyonel düzeyde destek almak, çok daha güvenli ve ekonomik bir tercih olarak kabul görür. Sunucu bakımını ne kadar ertelerseniz, oluşacak teknik ve maddi zarar da o denli büyüyecektir.