Türkiye'de "Hemen Getir" Uygulamaları

Günlük hayatımızı kolaylaştıran ve market alışverişi deneyimini büyük oranda değiştiren anında teslimat uygulamaları her geçen gün daha da popüler bir hale geliyor. "On Demand Delivery" dikeyinde dünya çapında bir çok girişim bulunuyor ve bu dikey hızla büyüyor.

GETIR ile başlayan bu trend, Getir in elde ettiği başarıdan sonra, başka oyuncuların da oyuna dahil olması ile hızla büyüyor. Sizler için şu an için bu oyuna dahil olan girişimleri incelemek istedik :

getir

GETIR : Yaklaşık 4 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren Getir, benim de favori uygulamalarım arasında yer alıyor. Tüm İstanbul'a hizmet veriyor. En önemli özelliği çok kısa sürede teslimat ve 24 saat hizmet. Gerçekten de bu vaadlerini gerçekleştirebiliyorlar. Son zamanlarda verdiğim siparişlerde, kuryelerin dolu olması sebebi ile siparişi daha sonra verin mesajı ile karşılaşmıştım ancak kısa sürede kapasiteyi arttırarak bu sorunları da, aşacaklarını düşünüyorum. Getir kendi evrimi içerisinde önce en çok satan belli başlı ürünler ile başladı. Daha sonra Getir Büyük ile daha fazla sayıda ürün, Getir Yemek ile de çevrenizdeki işletmelerden size yemek servisi işine de girdi. Böylece de Yemek Sepeti ne rakip olmuş oldu. Getir'in yatırımcısı Nazım Salur'un Bi Taksi'nin de yatırımcısı olduğunu belirtelim.

istegelsin

ISTEGELSIN : İste gelsin yakın bir geçmişte pazara girmiş olan iddaalı bir oyuncu. Tüm İstanbul'a hizmet veriyor, ürün çeşitliliği gayet iyi. Ancak en büyük eksisi teslimat süresi. Bir ürünü aldığınızda, bir sonraki teslimat döngüsünü beklemek zorundasınız ki bu bazen 2-3 saati bulabiliyor. Benim de kullandığım bir servis olmasına rağmen bu teslimat süresi sebebi ile bir çok kez sipariş vermekten vazgeçtim. İste Gelsin'in, ürün çeşitliliği ve kampanyaları ile önemli bir oyuncu olaya devam edeceğini düşünüyorum.

yemeksepeti-banabi-uygulamasi-ne-is-ols6_cover

BANABI : Yemek Sepeti'nin bir girişimi olana BANABI, Getir'in en zorlu rakiplerinden. En önemli gücü Yemek Sepeti'nin ekip ve tecrübesinden geliyor. Bu sebeple de kısa sürede büyüdü. En büyük farkı İstanbul dışında da kısa sürede organize olup hizmet verebilmesi. İstanbul dışında, Ankara, İzmir, Antalya ve Eskişehir'de hizmet vermeye başladı. 

glovoapp-e1457710521613

GLOVO : İspanya merkezli ve dünyada 60 dan fazla şehirde hizmet veren GLOVO, yemekten markete ve hatta hediyelik eşyaya kadar bir çok noktadan evinize kadar ürün getiriyor. Bu özelliği ile Türkiye de kısa sürede 500 bin üyeye ulaşmış durumda.

 

MIGROS HEMEN : Migros'un gücünü arkasına alan MIGROS HEMEN, ürün çeşitliliği ve fiyat konusunda rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Bu uygulamalarla ilgili fiyat karşılaştırmasını Webrazzi'de yayınlanan şu yazıda bulabilirsiniz.