Türkiye'nin en önemli teknoloji etkinlikleri (Tam Liste)

Teknolojinin yaşamımıza etkileri giderek derinleşiyor. Sürekli bir gelişim içinde olan kollarıyla teknoloji yaşamımızı her yandan sararken biz de gelişmeleri takip ediyoruz. Tabii hele ki siz de yalnızca bir kullanıcı değilseniz, teknolojik gelişmelerin arka planında olup bitenlerle ilgileniyorsanız sizin için bu hızlı alan daha anlamlı demektir. Peki teknolojiyi yakın takipte kalmak için nerelerden faydalanıyorsunuz? Forumlar, online dergiler, haber portalları ve tabii ki bloglar başta gelen kaynakları oluşturuyor. Videolardan konuşmalar dinliyor, makalelere göz atıyoruz. Peki ya toplantılar ve seminerler? İşte ajandanızda yer eden ya da etmesi gereken büyük etkinlikleri bu başlıkta bir araya getiriyoruz. Türkiye’nin en önemli teknoloji etkinlikleri neler? Bu etkinliklerde ne gibi başlıklar konuşuluyor?

1. Ulusal Bilişim Kurultayı

Türkiye Bilişim Derneği yani TBD’nin 1976 yılından bu güne dek sürekli olarak organize ettiği Ulusal Bilişim Kurultayı bu etkinliklerin en köklüsü ve hemen hemen ulusal çapta en önemlisi durumunda. Bu uzun soluklu toplantının 35. ana başlığı “Dijital Ekonomi ve Ötesi” olarak belirlenmişti, etkinlik 21-22 Kasım 2018’de Sheraton Ankara’da gerçekleştirildi. 100 çocuğa kodlama eğitimi verilmesi gibi sosyal sorumluluk projelerine de yer veren etkinlikte siber güvenlikten akıllı tarıma, kadın bilişimcilerden dijital topluma ulaşan geniş bir yelpazede panel başlıklarına sahip. Çeşitli bakanların, şirket yöneticisi, kurucusu ve akademisyenlerin katılımıyla ilerliyor.

ulusal-bilisim-kurultayi

2. IT Strateji Günü

Adından da anlaşılabileceği gibi sektörün geleceğine dair büyük adımları işaret eden bir etkinlik olarak listelerin başında yer alıyor. Eylül 2018’de tertiplenen son toplantı, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Beşiktaş’ta yapılmış. Öncü firmaların sunumlarıyla sektöre damga vuran bu etkinlik de katılımı ücretsiz olanlardan bir diğeri oluyor. Alanında çok iyi olan on beş konuşmacıyı güncel stratejiler çerçevesinde dinleyicilerle üç yüzden fazla profesyonelle buluşturuyor. Teknolojik trendler ve çözümler, geleceğin getirdikleri, ilerlemeler ve network imkanları burada yakalanabilecek fırsatlar arasında yer alıyor. Güvenlik, sisten yönetimi, bulut depolama gibi son teknolojilere dair her başlık ile kariyer, liderlik ve yatırım olanakları burada tartışılıyor.

strateji-gunu

 

3. İstanbul Bilişim Kongresi

Kayıt olmanızı gerektiren ancak ücretsiz katılabileceğiniz bu etkinlik de en son 12. defa, Kadir Has Üniversitesi’nde Aralık’ta gerçekleştirildi. Türkiye Bilişim Derneği desteğine sahip. Teknolojinin Kalbi olarak da tanımlanan etkinlik 12. defa düzenlendiğinde 2018 temasını da “Verinin Paraya Dönüşümü, Ticarette Dijital Çağ” olarak belirleyerek girişimcileri yenilikler ve gelişimler çerçevesinde bir araya getirmişti. Çok sayıda akademisyeni bünyesinde toplayan bu program panellerle aydınlatıcı bir işleve sahip olması ile öne çıkıyor.

istanbul-bilisim-kongresi

4. Digitalzone

Doğu Avrupa'nın En Büyük Dijital Pazarlama Konferansı olarak duyulan etkinlik Ekim 2018’de Radisson Blu Şişli’de iki gün olarak gerçekleşti. Biletler kısa sürede tükeniyor, bizden söylemesi! Yabancı katılımcılara da bir hayli yer veren programda pazarlama, otomasyon, müşteri ilişkileri, içerik stratejileri ve SEO gibi en güncel konular ele alınıyor. Konuşmacıların katılımcılarla etkileşimini mümkün kılan bu etkinliğe katılmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

digiltalzone

5. Webrazzi Summit

Türkiye’nin en etkileyici internet konferansı İstanbul’da yapılıyor. Startup ve katılımcıları, şirketleri, yerli ve yabancı pek çok konuşmacıyı bir arada topluyor. Etkinlikte YouTuber ve yöneticiler bir arada en çok merak edilenleri yanıtlıyor. Ürün yönetiminden internet reklamlarına, yeni kavramlar ve yönelişlere kadar masaya yatırılan ve röportajlara konu olan çok sayıda başlık bu alanla ilgilenen herkesi etkileyecek nitelikteler.

Girişim sunumları gerçekleştirilerek bunlar arasından bir seçki katılımcılara da sunuluyor. Geçen yılın kapanışında Cem Yılmaz sahnede yer almıştı. Hem konferans ve dijital yayın hem de atölye çalışmaları etkinlik gününde takip edilebilir. Ayrıca girişimciler için avantajlı bir alan olan Startup Lounge uygulaması ile katılımcılarla bir araya gelme ve geri bildirim alma şansını da Webrazzi sağlıyor. Potansiyel müşteri ve yatırımcılar, ortaklık kurabilecek kişiler burada buluşuyor.

webrazzi

6. Hack’nBreak Açık İnovasyon Kampı

Türkiye’nin ilk açık inovasyon kampı olma sıfatını da elinde bulunduran HacknBreak Açık İnovasyon Kampı 2016’dan bu yana düzenleniyor. Bu yıl yine gerçekleşecek kamp, kendini “Türkiye’nin en yoğun içerikli ve eğlenceli bilim, teknoloji ve tasarım kampı” olarak tanımlıyor. Gerçekten de yazılım, tasarım, çevre hukuk gibi çok sayıda alanı ilgilendiren ve teknolojiye dokunan başlıklar belirleniyor. 24 Ağustos - 01 Eylül 2019 tarihleri arasında İzmir - Urla’da gerçekleşecek etkinlik için kayıtlar başladı. Eğer konaklama gereksiniminizi burada karşılamayacaksınız bu ücretsiz bir etkinlik.

Sizden ancak konaklama ve yeme içme giderleri için ücret istiyor. Sivil Toplum Kuruluşu ve büyük şirketler, şahıslar bağışçı olup askıda bilet uygulamasına destek oluyorlar. Kamp yine 300’den fazla konuşmacı ile müthiş olacak gibi görünüyor. “Cumartesi ve pazar” olarak gerçekleştirilen bu etkinlik genellikle hep eylül ayının başında yapılıyor; hem yoga hem de konserlerle planlanmış harika bir programla öne çıkıyor. Bunların dışında eğitimler, seminer, söyleşi, oyunlar, atölye ve hackathon kısımları sizleri bekliyor. Açık İnovasyon Derneği ve Open Campus etkinliğin ev sahipleri.

hackn-break

7. Bilişim Zirvesi

Teknoloji platformlarını şehir fark etmeksizin etkinliklerle erişilebilir kılan bir diğer çoklu organizasyon olarak Bilişim Zirvesi Adana, İzmir, Samsun, Erzurum gibi pek çok şehirde karşımıza çıkıyor. 2019 yılında tüm şehirlerde gerçekleşecek olan zirveler ve ödüllerle oldukça hareketli bir takvime sahip. Sözü geçen BT Vizyon Anadolu Toplantıları dışında çocuklara özel zirveler, büyük ICT Summit etkinliği ve farklı konseptlerde gerçekleşen düzenli toplantılar aynı çatı altında toplanmış durumda bulunuyor.

bilisim-zirves

8. Özgür Yazılım Linux Günleri

12-13 Mayıs 2018’t Bilgi Üniversitesi, Santral İstanbul Yerleşkesi’nde gerçekleşen ücretsiz ve kayıt gerektirmeyen bu çağdaş etkinlik tüm kullanıcı ve meraklılara, bilişimde çalışan ya da konuya ilgi duyanlara bir çağrı niteliği taşıyor. Tanıtıcı ve teknik sunumların farklı seviyelere hitap etmesine özen gösteren toplantı Linux Kullanıcıları Derneği tarafından düzenleniyor. Standalara yer veren oluşum ürün ve hizmetlerle tanıtım olanağı sağlayarak zenginleşiyor.

linux-gunleri

9. Java Day İstanbul

2019 takviminde Elite World Asia Hotel’de 16 Mart’ta yapılması planlanan IT profesyonellerinin gözdesi Java Day İstanbul kapsamında, dünyadaki en önemli teknoloji ve yazılım isimleriyle bir araya gelme fırsatı sizin olabilir. Etkinlikte konferans, öncesi ve workshop tertipleri çerçevesinde şirketler, yazılımcılar ve liderler oldukça faydalı networking ihtimallerini değerlendirebiliyor. Developer dünyasında önem sahibi teknik eğitimler de burada meraklılarıyla buluşan müthiş olanaklar arasında bulunuyor. Sektörlerin yuvarlak masa toplantıları ve tartışma alanları da dikkat çekici özelliklerden.

java-day

10. Developer Summit İstanbul

Networking olanaklarıyla kariyer seçeneklerinizi tanımanızda önem taşıyan bir etkinliğe dönüşecek bu zirve için de vakit kaybetmeden kayıt yaptırmalısınız. Devnot’un düzenlediği, yazılım sektöründeki önemli isimlere yer veren etkinliğin takvimi 12 Mayıs 2019’u gösteriyor. Nişantaşı Üniversitesi Maslak NeoTech Kampüs’te konuşmalar eş zamanlı olarak üç salonda düzenleniyor; sunumlarda yaklaşık 20 çağdaş uzman konuşmacı takip edilebilir.

devnot

11. SHIELD Siber Güvenlik Konferansı

Türkiye’den ve dünyadan alanında uzman profesyonelleri bilişimciler için bir araya getiren ve alanına özgü bir başka dikkat çeken toplantı olarak SHIELD 2018’de bir ana salon ve dört diğer konuşma alanında takipçileriyle buluştu. Büyük ölçekte gerçekleşen oldukça prestijli bir siber güvenlik konferansı olarak listemizde öne çıktığını vurgulamak gerek. Hackerlar, araştırmacılar, otomasyon güvenlik uzmanları, CEO, danışman, yönetici ve kurucular can alıcı başlıklar altında tartışmalara katılıyor. 2015 yılında Innovera tarafından ilk düzenlendiğinde alanının en büyük konferansı olan SHIELD o zamandan beri her yıl binlerce kişiyi bu alanda gelişmeler çerçevesinde bir araya getiriyor.

12. TRAI ZİRVE – Yapay Zeka Zirvesi

Dünyadan ve Türkiye’den yapay zeka alanında en özel uzmanları bir araya getiren büyük toplantı 2019 yılı Mart ayında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılacak, biletli bir etkinlik. Sivil toplum kuruluşları için bilet alıp askıya bırakma şansınız bulunuyor. Yapay zeka çerçevesinde alanında önemli konuşmacılara ev sahipliği yapacak programda networking olanağı ve kapanışta Demo Night da bulunuyor. Vizyon tartışmaları, yöneticiler, son gelişmeler ve örnek başarı hikayeleri de programın kemik başlıkları arasında belirlenmiş bile.

trai

13. GDG İstanbul

Google Developer Group yani GDG İstanbul barındırdığı bütün etkinlikleri, birbirinden farklı ve sık düzenlenen yapısıyla listedeki diğer etkinliklerden biraz ayrılıyor. Aylık etkinlikler, atölye ve laboratuvarlar ile öne çıkan çok dinamik bir yapıyla dünyanın nabzını İstanbul’da tutuyor. Google teknoloji gelişmelerine ilgi duyan herkesi takibe çağıran topluluk,  Android ve GWT odaklı olduğunu açıklasa da her yan daldan organizasyona kapısını açık bırakıyor. En son Garanti Partners – Mecidiyeköy İstanbul’da gerçekleşen 22 Aralık Swift Meetup networking ve çeşitli Android etrafında şekillenen konuşmalarla yapılmış.

gdg

14. Data Center Türkiye

Beşincisi 2018’de düzenlenen DTC Konferansı Mayıs ayında aynı anda iki salonda gerçekleşen çok sayıda paralel konuşma ve sunumla sektörde hayli ses getirdi. 2013’ten bu yana her yıl çok sayıda profesyoneli bir araya getiren bu toplantı da iki dilli olarak, yani Türkçe ve İngilizce düzenleniyor. Yerli ve yabancı katılımcılar bir arada dinlenebilir. Veri merkezi trendleri, bulut teknolojileri gibi yüksek popülerliğe sahip son yükselen trendlerin konu başlıklarına taşındığı konuşmalar son konferansın öne çıkan noktaları olmuş.

datacenter

15. IDC CIO Summit

Antalya merkezli bir diğer organizasyon olan bu zirve de 2018 yılında çok sayıda profesyoneli bir araya getirmesiyle ses getirmişti. Bu yılın başlıkları içinse şöyle bir sıralamayla karşımıza çıkıyor: Robot teknolojileri alanı, siber güvenlik konuları, yapay zeka ve öğrenme teknolojileri, dijital yöneticilik ve stratejiler, bulut bilişim, dijital çağda gündelik yaşam, blockchain. Başlıkların öneminden de anlaşıldığı gibi çığır açan konuşmalara ev sahipliği yapacağı ortada. Sunum, panel, tartışma grupları ve atölye çalışmaları programda yer alması planlanan özel etkinlikler olarak not edilmiş. Bu endüstrilere çağdaş bir bakış için bu birliktelik şansını tabii ki kaçırmamalısınız. International Data Corporation buluşması için tarih 7 – 9 Nisan 2019, yer de Gloria Golf Resort olarak belirtiliyor.

idc

16. Turizm Teknolojileri Günü

20 Ekim 2018’de 4. defa düzenlenen bu toplantı Ramada Antalya’da gerçekleşti. Bu gün için konuşmacı ve katılımcılara Bilişim Derneği Antalya şubesi ev sahipliği yapıyor. Ücretsiz olan etkinlikte teknoloji firmaları, yöneticiler, tasarımcılar ve gelişime katkıda bulunan taraflar bir araya geliyor. Veri tabanı güvenliği ve müşteri deneyimlerinden yeni dijital teknolojilerin tanınmasına uzanan geniş bir alanda yapılan sunumlar Türkiye için önem taşıyan profesyonellere mikrofon uzatıyor. Dokuz başlığın incelendiği konuşmalarda yok yok, gelecek yıl programı heyecanla bekleniyor.

Siz de sektörün havasını koklamak ve yeni gelişmelere ulaşmak ya da bir fikirle sesinizi duyurmak için kurumsal ya da bireysel olarak bunlar gibi etkinliklere katılmayı ihmal etmeyin. Çok sayıda profesyonelin yerli ve yabancı bakış açısının bir arada bulunduğu bu tür toplantılarda geleceğe güvenle bakmak için sektörün yönelimlerine tanık olmak paha biçilemez.