Türkiye’nin en yüksek ciroya sahip şirketleri

Gelişen teknoloji, beraberinde yeni yeni pazarlar oluşmasına da neden oldu. Eskiden kısıtlı alışveriş imkanımız varken şimdi oturduğumuz yerden tek bir tık ile dünyaları evimize alır olduk. Hal böyle olunca şirketler arası kızışma ve rekabet arttı ancak bu yeni şirketler kurulmasına da engel olmadı. Son yıllarda hayatımıza giren ancak ciroları ile adından bir hayli söz ettiren şirketler hangileri gelin birlikte göz atalım.

                                           iş

Nesine.com

Biraz önce bahsettiğimiz teknolojinin yararlarından biri de internet alanındaki imkanlar. Nesine.com isimli internet sitesi 2006 yılından beri hayatımızda varlığını sürdürüyor. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın yasal elektronik bayiisi olarak hizmet veriyor. Üyelerine İddaa maçlarını canlı olarak izleme imkanı sunmasının yanı sıra hem web sitesi üzerinden hem de mobil platformlarda hizmet veriyor. Bugün nesine.com milyonlarca üyeyi bünyesinde barındırıyor. Bu kadar dikkat çeken, bu kadar üyesi bulunan bir sitenin en yüksek ciro yapan şirketler sıralamasında üstlerde yer alması şaşırtan bir sonuç olmasa gerek. Şirketin cirosu 6.5 milyar TL…

Trendyol ve Hepsiburada

Kıyafet, çanta, aksesuar, hediye, makyaj, çanta, elektronik kısaca aklınıza gelen her şeyi bulabileceğimiz iki site, en yüksek cirolu şirketler listesinde hatırı sayılır bir yere sahip. 5.5 milyar TL ile 6,5 milyar TL ciroya sahip şirketler arasında yer alıyor. Özellikle yaptıkları kampanyalar ile pek çok ürünün oldukça cazip fiyatlara alınabilmesi, teslimat kolaylığı ve ödeme seçenekleri ile bir hayli abonesi olan siteler. Aynı zamanda aplikasyonları da bulunuyor. Bu aplikasyonlar ile sipariş vermek yalnızca bir iki dokunuştan ibaret olabiliyor. Haliyle tüm bu müşteri dostu hareketler de cirolarına yansıyor. Ciddi bir üye portföyüne sahipler.

Peak games

“En değerli Türk oyun markası” olarak adından söz ettiriliyor Peak games. Son yıllarda ismini çok fazla duyuyoruz. Değerini gün geçtikçe katlayan bir şirket olarak birkaç oyununu Zynga’ya 100 milyon dolara sattığı söyleniyor. Peak games kahvehanelerde oynanan tavla, okey gibi oyunların dijitale dönüşmüş hali. Farklı oyunları da var. Kısaca bir oyun sitesi olarak konumlanan Peak Games, yüksek ciroları ile adından söz ettiriyor. Şirketin cirosu 5 milyar tl civarında.

Bilyoner.com

Türkiye’nin ilk online (çevrimiçi) şans oyunları platformu olarak biliniyor. Yasal olarak Spor toto, İddaa ve Milli Piyango şans oyunları oynanabiliyor. Bilyoner.com web sitesi olarak ziyaret edilmesinin yanı sıra iPhone ve iPad ya da android cihazlar üzerinde yer alan uygulamaları ile de üye sayısını katlıyor. Şans oyunu denince akla ilk gelenlerden biri olan Bilyoner.com sağlam cirosu ile Facebook’la bile yarışıyor. Şirketin cirosu 5 milyar TL civarı.

Yemeksepeti.com

Bugün ani gelen acıkmaların bir tık uzaktaki sipariş adreslerinden biri haline geldi yemeksepeti.com. Siparişlerin hızlı, sıcak ve güvenli olması nedeni ile tercih edilen yemeksepeti.com bir sürü restoran seçeneği ile bize en yakın adresi sunuyor. Hatırı sayılır bir üye listesine sahip olan yemeksepeti.com’un bu başarısı cirolarına da bir hayli yansımış. Şirketin cirosu 2,5 milyar TL civarı.

Türkiye’nin en yüksek cirosuna sahip şirketler şu şekilde devam ediyor;

  • Cirosu 400 ve 500 milyon TL arasında şirketler İste gelsin, tatilbudur.com, tatilsepeti.com, Amazon.com.tr
  • Cirosu 300 milyon ve 400 milyon TL arasında olan şirketler arasında Avansas var.
  • Linkedln, OtelZ, Mynet, Bitaksi gibi sirketler ise yine 250 milyon TL dolaylarında ciroya sahip şirketler olarak belirtiliyor.