Use a Content Delivery Network (CDN) Çözümü

Bir CDN Kullanın

 

Nedir : CDN, statik içeriğinizin (resimler, CSS, JavaScript, videolar ve benzeri) ziyaretçinize en yakın yerden göndererek ve hızlı bir şekilde dağıtımını sağlayarak sunucu yanıt süresini büyük ölçüde azaltır.
Çözüm : CDN kullanımı.
Uzman Yorumu : Cloudflare kullanımı bu sorunu çözmektedir. Ayrıca sunucu yükünü ve trafiğini azaltır.

 

Genel Açıklama

CDN'ler, tüm dünyadaki kullanıcılarınıza eşit derecede hızlı bir web deneyimi sunabilir. Kullanıcının web sunucunuza yakınlığı, yanıtlama süreleri üzerinde etkilidir. İçeriğinizi birden fazla, coğrafi olarak dağılmış sunuculara dağıtmak, sayfalarınızın kullanıcı açısından daha hızlı yüklenmesini sağlar.

CDN'ler, statik kaynaklarınızı dünyanın dört bir yanındaki düğümlerde sunarak kullanıcılarınızın internet sitenizi daha hızlı yüklemelerine yardımcı olabilir.

Daha ayrıntılı bir CDN tanımı için bu yazımıza bakabilir , hangi CDN servis sağlayıcılarını seçmeniz gerektiğini yapılan açıklamaları okuyarak bu yazımızdan karşılaştırabilirsiniz.

 

Neden bir CDN kullanmalıyım?

Bir CDN kullanmanın bir numaralı nedeni , kullanıcılarınızın hız ve deneyim açısından fayda sağlamasıdır.

Tüm kullanıcılarınız için tutarlı bir deneyim sağlamak önemlidir.

Bir internet sitesi belirli bir bölgede barındırılabilir, ancak kullanıcılarının çoğunluğu tamamen farklı bir bölgeden geliyorsa, örneğin siteniz Kuzey Amerika’da barındırılıyorsa, internet hızını ve performans optimizasyonunu test eden Gtmetrix gibi siteler varsayılan test konumumuza dayanarak daha iyi hızlar rapor edebilir.

CDN'ler yalnızca kullanıcılarınız için daha hızlı bir deneyim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda trafik dalgalanmaları durumunda site çökmelerinin önlenmesine de yardımcı olur. CDN'ler, bir sunucunun tüm trafiği yönetmesine izin vermek yerine, bant genişliğini birden fazla sunucuya dağıtmaya yardımcı olur.

Bir CDN web sitenizin performansını artırmaya yardımcı olur mu? Evet. Tüm web siteleri için kesinlikle gerekli midir? Hayır. CDN'siz hala oldukça hızlı bir internet sitesi deneyimi sunabilirsiniz ancak muhtemelen CDN ile daha hızlı olur .

Trafik yoğunluğu olanlar, kritik web siteleri ve tüm kullanıcıları için mümkün olan en iyi deneyimi sunma konusunda ciddi olanlar için, bir CDN optimizasyon stratejilerinin önemli bir parçası olmalıdır.