UX mitleri #1 - İnsanlar web sayfalarını severek okur (!)

Kullanıcılar, içerikle gerçekten ilgilendikleri zaman, webdeki makaleleri kelime kelime okurlar. Genel olarak anahtar kelimeler, anlamlı başlıklar, kısa paragraflar ve menüler üzerinde dururlar. Aradıkları bilgi parçasını bulmakta acele ettikleri için, onlarla alakasız olanı atlarlar. Bu nedenle, kullanıcıların kolayca taranamayan veya bunlarla ilgili olmayan içerikleri okumasını beklemeyin. Bu nedenle, uzun metin blokları, gereksiz talimatlar, tanıtım metinlerinden kaçınmak gerekir.

 

Kullanıcı ne kadar az okuyor?

 

  • 2013 yılında, analiz firması Chartbeat, Slate ve diğer web sitelerini analiz etti ve çoğu ziyaretçinin bir makale sayfalarının yalnızca % 50-60'ını scrool ettiğini gördü. Daha da ilginç olanı, paylaşım ve scrool etme arasında bir ilişki yok gibi görünüyor: İnsanlar makalelerinizi okumadan önce bile kolayca paylaşıyorlar.

 

  • Web sitelerinde edindiğimiz okuma tecrübesinin, print halde basılı materyellerdeki okuma alışkanlıklarımızı da etkilediği tespit edilmiş.

 

  • Jacob Nielsen'in 2008 yılı içinde yaptığı göz izleme çalışmasında, metin içeriğinin% 20'sinden azının ortalama bir web sayfasında okuduğunu görmüştür. Bir başka kullanılabilirlik testinde, Nielsen bir web sitesi için farklı metin stillerini test etti. Özlü, aranabilir ve nesnel metinsel yazma,% 124 daha iyi kullanılabilirlik ile sonuçlandı.

 

  • Bir kullanılabilirlik çalışmasında, Gerry McGovern, 15 kullanıcıdan sadece 1 tanesinin sayfada taranamayacak bazı bilgileri bulabileceğini keşfetti.

 

  • Steve Krug, insanlar ancak ilgilendikleri birçok bilgiyi bulurlarsa, ilgili makaleyi kelime kelime okuyacaklarını söylüyor. Araştırmalar, insanlar bir içerik parçasını zevk için okursa, bilgisayar ekranında bile daha kapsamlı ve zahmetsizce okuduğunu gösteriyor.

 

  • Çalışmalar, genellikle taramayan ancak yukarıdan aşağıya doğru okuyan metodolojik web okuyucularının olduğunu göstermektedir.

 

  • Okumak için tasarlanmış iyi yapılandırılmış sayfaların okunması daha olasıdır.

 

severler

 

Kaynak : uxmyths - Zoltán Gócza