UX mitleri#11: Web siteleri belirli aralıklarla yenilenmelidir.

Web site sahiplerinde yeni web site yaptırılması yeni kazanç, bol kazanç anlamına gelir. Yeni web site yaptırılması her zamanda olumlu sonuçlar doğurmaz. Çünkü kullanıcılar değişikliklerden hoşlanmaz. Yeni siteye adaptasyon süreci yaşayacağı için sürekli web sitesi yenilemek çok tavsiye edilen bir durum değildir. Beklenen kazanç yerine kazancı kaybetme riskiniz olabilir.

Web site tasarımı yenilenmeyecek mi?

Web siteniz son teknolojilere uygun ise; hem mobilde, hem tablette, hem de masaüstünde rahat kullanımı varsa web sitenizin tasarımızı yenilemenize gerek yok. Ancak bu durumların aksi bir durum söz konusuysa web sitenizi vakit kaybetmeden yenileyin.

Uzmanlar web sitenizin tasarımını yenilemek yerine ( yukarıda bahsedilen özellikler var ise ) minör değişiklikler ile sizi ya da kullanıcınızı rahatsız eden kısımlarda revizeler yapılmasını öneriyor.

 

fotolia_168319109_subscription_monthly_m

Web sitelerinde sıfırdan tasarım değişikliği yapılması yerine eksik olan kısımların analizi yapılarak bu alanlarda revize yapılabilir ya da kullanıcılar tarafında ihtiyaca uygun olmadığını düşündüğünüz sayfalar için iyileştirmeler yapılabilir.

Sitenizin tasarımını periyodik olarak yenilemek yerine minör değişikler yaparak sitenizde güncelleme yapabilirsiniz. Bu strateji uygulayan milyonlarca firma var. Google, Yahoo, Facebook, Amazon gibi firmalar web sitelerinin tasarım değişikliği yaptırmak yerine hataları gidererek web sitesini dinamik tutar.