UX mitleri#13: İkonlar kullanılabilirliği arttırır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ikonların anlamlarını akılda tutmak oldukça zor. Bu nedenler ikonlar çoğu zaman verimsizdir.

Bu durumu fark eden çoğu büyük firmalar değişikliğe gitmeye karar verdi. Örneğin, Microsoft, Outlook… Outlook kullanıcıları geçmişte hatırlayacaktır, araç çubuğu sadece ikonlardan oluşuyordu. Bu yapı kullanımı zorlaştığı için daha kullanışlı bir yapıya geçildi. Yapıyı kolaylaştıran ise ikonların yanında eklenen metinler oldu. Bu yaklaşım sayesinde ikonların ne anlama geldiğini daha iyi anlayan kullanıcılar araç çubuğunu kullanmaya başladı.

İkonların kullanımı siteye hoş bir görüntü katsada kullanımı oldukça zordur. Kullanılan ikon anlamı kullanıcıların hepsine aynı şeyi ifade etmesi gerekir.Bunun içinde çok fazla testler yapılmaktadır. İkonların siteye değer kattığı durumlarda yok değildir. Örneğin, evrensel olarak kabul edilen ikonlar siteye kullanış katar. Yazdır, kapat - başla, durdur, hesabım, mesajlar gibi ikonlar evrensel olarak kullanıcılara aynı şeyi ifade eder.

Yazdır print
Kapat  - Başla kapat-basla
Durdur pause
Hesabım login
Mesaj message

Dosya ikonlarınıda sitede kullanılması yol gösterici olacaktır.

PDF pdf
Doc doc
XLS xls