UX mitleri #14: Siteni kullanan sen değilsin!

Web sitesi tasarımı yapılırken herkesin siteye bakışı sizin bakışınız ile aynı olacak sanılır. Fakat bu bakış sonucunda yetersiz bir tasarım ortaya çıkacaktır.

Sizler elbetteki web sitenizi hangi amaçla yaptırdığınızı ve diğer tüm detayı çok iyi biliyorsunuzdur. Fakat siz sitenizi kullanan kişiler değilsiniz. Onların sitenizden bekledikleri ile yaklaşımları sizinkiler ile aynı olmayacaktır. Kullanıcılarınızın sitenizden beklentisi özetle işlerini görüp çıkmaktır.

Fakat uzmanların görüşleri “ Kullanılabilirlik konusunda en zor öğrenilenlerden biri, sizin kullanıcı olmadığınızdır ”. Sitenizi kullanıcı deneyimlerine göre tasarlayın, sizin görmek istediğiniz şekilde ya da sizin hoşunuza giden şekilde değil…

uxmitleri_14

Kullanıcı deneyimlerine en doğru testlerden ulaşabilirsiniz. Web sitelerini tasarlarken sizin görmek istediğinizden daha çok kullanıcıların neye ihtiyacı olduğu konusuna yoğunlaşın.

Sitenizi harika yapacak olan kullanıcıya yardım edebilecek şeyler sunmaktır. Bu konu üzerine “ The user is always right ” kitabını okumanızı öneririz.