Ux Mitleri #18: Flash kötüdür ve kullanılmaz.

İnternetin kullanılmaya başlandığı zamanlarda Flash animasyonlar oldukça sık kullanılıyordu. Fakat kullanıcılar için bu kullanım dez avantaja dönüşmeye başladı. İnterneti yavaş olan kullanıcılar flash animasyonları oynatmadılar. Bunun dışında bilgisayarında flash oynatıcısı yüklü olmayan kişilerde animasyonu göremediler.

resim1

O dönemler de Flash animasyon kullanan siteler yaşanacak sıkıntıları göz ardı etmiştir. Yaşanan bu sorunlardan dolayı da flash teknoloji tamamen kullanışsız olmakla eleştirildi. Ve flash animasyonlar da rafa kaldırıldı. Üzerinden yıllar geçtikçe Flash teknoloji kendini geliştirerek o zamanlardan bugünlere kendini yeniledi. Flash teknoloji artık SEO dostudur. Erişebilirliği zengin özellikler eklendi. Hatta tarayıcıların geri butonunu da desteklemeye başladı.

affectionateseparategazelle-small

Flash için bilinen yanlışların doğruları şu şekildedir;

  • Flash kötüdür ve kullanılmaz ! Flash teknoloji yukarıda da anlattığım gibi kendini geliştirdi ve Adobe tarafından verilen bilgiye göre de masaüstü bilgisayarların %99’ un da Flash kuruludur.

  • Google Flash içeriği indekslemez ve SEO için uygun değildir. Google artık Flash içerikleri indeksliyor. Dolayısıyla SEO içinde bir engel oluşturmuyor.

  • Flash gezinti sırasında geri tuşunu desteklemiyor. Yukarıda da anlattığım gibi Flash teknolojisi kendini geliştirdi. Ve tarayıcılardaki geri tuşunu da desteklemeye başladı.