UX mitleri #7: Grafik kullanımları öğeleri daha belirgin hale getirir.

Geçmiş yıllarda websiteleri karmakarışık unsurlarla doldurulurdu. Bu şekilde çalışmanın en önemli avantajı yararlı bilgilere dikkat çekmek için ağır grafikler kullanılıyor olmasıydı.

Fakat karmakarışık bilgilerle dolu olan web sitelerine ağır grafik çalışmaları ve flash ekleyerek ilgi çekmeye çalışmanın en büyük dezavantajı ise dikkat dağınıklığı yaratmasıdır.

Yıllar geçtikçe web sitelerinde trendle değişmeye başladı. Karmakarışık web sitelerinden daha  sade web sitelerine geçiş yapıldı. Web sitelerinde pastel renkler kullanılmaya başlandı. Tasarımcılar genel olarak web sitesinin renklerini logoya göre tercih eder oldu. Web sitelerinde eskiden flash teknolojisi kullanılmaktaydı. Flash sitelerde o kadar muhteşem ve görsel olarak çekiciliği vardı ki uzun yıllarca kullanılmaya devam etti. Uzun bir süre flash siteler hüküm sürdü. Daha sonrasında yerini Html sitelere bıraktı. Günümüzde web siteleri Html5, Css3 ve Jquery ile yazılmaya başladı.

Eski flash ve bol grafik içeren web sitelerinde kullanıcılar kayboldukları için aradıklarını bulmakta zorlanıyorlardı. Ağır grafikler kullanıcılar tarafından çoğu zaman reklam sanılarak  göz ardı edilirdi. Bu nedenle günümüzde daha sade ve büyük görseller kullanılmaya başlanıldı. Bu şekilde hazırlanan web sitelerinde hiçbir vurgu kullanılmayacağı anlamına gelmiyor tabi ki. İçerikleri önem sırasına göre göstermek etkili tasarımlar için büyük rol oynar.

7_ux-mitleri-1