Uzaktan Eğitim nedir?

Teknolojinin yararlarından bahsederken hep günlük hayatımıza faydalarından bahsettik; akıllı saatlerin aklımızı başımızdan almasından, garip sanal gözlüklerle anı 3 boyutlu yaşayarak akıl sınırlarımızı zorlamaktan ya da hayal bile edemeyeceğimiz teknolojilerin ışık hızında hayatımıza girmesinden ve daha pek çoğundan… Teknolojinin “değdiği” her şeyin çağ atladığını düşünürsek, bu çağ atlamanın  da ancak doğru eğitim koşulları ile gerçekleştiğine inanırsak işlerin ehemmiyetini daha iyi kavrıyoruz. Konumuz, yazımızın başından da anlaşılacağı üzere eğitim. Ancak bir farkla, uzaktan… Uzaktan eğitime dair detayları paylaşacağız sizinle. Uzaktan kumandalar, uzaktan kumanda edilebilen cihazlar, uzaktan bilgisayar bağlantıları derken “uzaklar” yakın oluveriyor teknoloji ile… İşin kaymağı da bu sanırız. Bu “uzaktan” furyasına yakın geçmişte eğitim de katıldı. Gelişen bilgisayarlar, donanımlar, uygulamalar, programlar sayesinde eğitim almak için birebir derslere gitmeye gerek kalmadı. Çevrimiçi dersler, online sınavlar derken yepyeni bir eğitim dünyasının kapısını araladık. Şimdi gelin önce uzaktan eğitim ile başlayalım. Sahi, nedir bu uzaktan eğitim?

 

              images (1)

Uzaktan eğitim; zamandan ve mekândan tamamen bağımsız olarak işleyen, öğrencinin ve öğretim üyesinin kampüse gelme zorunluluğu olmadan var olan bilgisayar teknolojileri ile tamamen sanal bir ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak ders işlemesine olanak sağlayan bir eğitim sistemidir. Sanal olarak işlenen dersler aynı zamanda kayıtta oluyor yani ders bittikten sonra yeniden izleme şansınız da var. Günümüz şartlarında eğitim ve öğretimin zorlaştığı bu dönemde çağdaş ve yenilikçi bir eğitim sistemi olarak çıkıyor karşımıza.

Uzaktan eğitim dersleri

En sık sorulan sorulardan biri ile başlayalım: uzaktan eğitim derslerine girmek zorunlu mu? Evet dersler zorunludur. Yani uzaktan eğitim devamsızlıktan kalma vardır. Bunun için üniversitenin belirlediği bazı saatleri doldurmanız gerekir. Uzaktan eğitim sisteminde dersler sanal sınıf ortamında gerçekleşir. Akademisyen ve öğrenciler internet bağlantısı sağlanan her ortamda sisteme başlanabilirler. Sanal sınıf ortamında gerçekleşen dersler aynı zamanda görüntülü ve sesli olarak yapılır. Yazı tahtası kullanılır, bilgisayarda kayıtlı uygulamalar öğrenciler ile paylaşılabilir. Öğrenciler aynı zamanda görüntülü ve sesli olarak derse katılabilir, soru sorabilir, dosya paylaşımında bulunabilir. Dersler aynı zamanda kayıt altına alınır. Böylece öğrenciler istedikleri zaman yeniden dersleri görüntüleyebilirler.

Uzaktan eğitim ile açık öğretim arasındaki fark nedir?

Aslında en sık karıştırılan eğitim modelleridir. Uzaktan eğitim genelde açık öğretim gibi algılanır oysa konu bambaşkadır. Uzaktan eğitimde öğrenci okula gitmez. Dersle fiziken katılım sağlamaz. Bilgisayar ortamında derslere girer. Devam zorunluluğu vardır. Açık öğretimde ise bu kurallar yoktur. Derslere girme zorunluluğunu yoktur, sadece sınavlara girersiniz.

                            images (2)

Uzaktan eğitim kayıt

Uzaktan eğitim programları tıpkı diğer lisans ve yüksek lisans programlarına başvuru gibi gerçekleşir. Yüksek lisans programlarından uzaktan eğitim almak için ALES, GMAT ya da GRE sınavlarından yeterli puan almanız gerekir. Gereken diğer belgeleri de tamamladıktan sonra lisans mezunları uzaktan eğitim ile yüksek lisans yapabilir. Bu özellikle çalışanlar için oldukça yararlı bir sistem. Lisans ya da ön lisans için de örgün eğitimdeki gibi bir prosedür ilerler. ÖSYM tarafından hazırlanan sınavlara girerek gereken yeterli taban puanını tutturmanız gerekir. Bu arada uzaktan eğitim ile başladığınız bir bölüme örgün öğretim ile de devam edebilirsiniz. Bunun için okuduğunuz okulun nasıl şartlar sunduğunu incelemeniz gerekir. Uzaktan başlayan eğitim bu şekilde devam edecek diye bir kural yoktur yani.

                images

Uzaktan eğitimin avantajları nelerdir?

En önemli avantajlarından biri fiziksel engelli öğrencilere eğitim olanağı sağlamasıdır. Eğitime fiziğin engel olmadığının güzel bir destekçisi. Zaman ve mekândan bağımsız ilerlediği için geniş öğrenci kitlesine eğitim hizmeti sunar. Böylece coğrafi ve bölgesel tüm engeller kalkmış olur ortadan. Eğitim ve öğretim ortamına 7/24 eğitim imkânı vardır. Dersleri sonradan izleyebilme olanağı uzaktan eğitimin en güzel yanlarından. Eğitime ara verildiği durumlarda (askerlik, doğum, evlilik gibi) yeniden devam edebilme şansını verir. Ulaşım, barınma, konaklama, beslenme gibi ek harcamaları olmaz böylelikle okul masrafları kısılmış olur. İnternet erişiminiz olan her yerde eğitim alma imkânınız olur bu da yoğun iş temposunda ya da hayat gailesinde eğitimine ara vermek zorunda kalanlar için yeni bir başlangıç olması adına büyük bir fırsat olarak karşımıza çıkar. Bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilme imkânı da cabası.