Web sitesi kullanımında yaşın etkisi

Yaşın Web Sitelerindeki aramalarda ve gezinmelerde bir etkisi olabilir mi ?

Kesinlikle etkisi vardır. Yaş, Web sitesi aramaları ve gezinme  biçimini anlamamız açısından önemli bir faktördür.

Psikoloji ve Pazarlama dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, büluğ çağındaki çocuklar içerik listelerini taramakta daha başarılıyken , küçük çocuklar haritalar ve görsel "öğrenme ipuçları" ile aramalar yapmakta daha başarılılar.

Daha küçük olan çocuklar (7 - 9 yaş arası) aramalarında daha çok görsellerden etkilenirler , çünkü bilgileri bütüncül bir şekilde işlerler. Orta yaş  çocuklar ise (10-13 yaşlar) bir içerik listesini daha iyi kullanabilirler , çünkü bilgi seçmek ve alakasız materyali görmezden gelmek için daha donanımlı konumdadırlar.

Ancak tüm web tasarımcılarının çocukları yoktur ve tüm web siteleri akıllı, rasyonel insanlar tarafından kullanıcılarına bağlılıklarıyla tasarlanmamıştır. Bunun gibi araştırmalar, akıllı, kararlı web tasarımcılarının yaptıkları çalışmalarda hedef kitlenin içeriklerine göre belirlenerek daha akılcı ve rasyonel tasarlanmasında yardımcı olacaktır.

Ve daha ilginç bir soru olarak : Çok fazla internet kullanımı, gerçek dünyayı algılama  biçimimizi nasıl etkiliyor? Örneğin, Web sayfalarının yanıp sönen bölümlerini yanıp sönmekten neredeyse gözlerimizi kör edecek düzeylere ulaşması : Bunların reklamlar olduğunu bilmemiz  ve beynimizin bir süre sonra onları görmezden gelmesini gerçek hayat ile bağdaştırabilir miyiz ?  Bu tür reklamlar gerçek hayatta rahatsızlık duyduğumuz şeylere karşı bir yerden sonra ilgisiz kalmamıza sebep olabilir.