Wi-Fi 6 Nedir?

İnsanlar, gittikleri halka açık ortamlarda eğer yararlanabilecekleri bir Wi-Fi ağı bulunuyorsa bağlanmak isterler. Sosyal bir alışkanlık haline gelen bu durumda Wi-Fi, çoğu insan için kurtarıcı görevi görür çünkü kimse uzun süreler mobil verisinden beslenmek istemez. Bir modem üzerinden çok sayıda kullanıcıya internet hizmeti sağlanır. Ancak, günümüzde talebin çok artması, mevcut Wi-Fi teknolojilerinin yetersizliğini ortaya koyuyor.

Hayatın ve teknolojinin her alanında olduğu gibi internet ve ağ bağlantısı üzerinde de bizleri çok büyük değişimler bekliyor. Önümüzdeki 10 yılda bu alanda yepyeni bir dönem başlatacak olan Wi-Fi 6 adeta devrim yapacak. Kullanıcı sayısındaki artış ve hızla birlikte ölçülmesi gereken bir değişim olacak. Türkiye'de ve dünyada Wi-Fi 6 teknolojisi için artık son hazırlıklar yapılıyor.

Yaşanan son gelişmelerle birlikte çıtayı arşa çıkartan Wi-Fi 6 için yeni nesil diyebiliriz. İsim babası Wi-Fi Alliance olan bu teknolojinin kullanıcıya sağladığı en büyük katkı, daha düşük sıkışıklık yaratarak daha hızlı veri aktarımı sağlayacak. Günlük hayatımızda da yavaş yavaş yer tutmaya başlayacak olan Wi-Fi 6 sayesinde veri transferi alanında büyük değişimlerin yaşanması bekleniyor. Üstelik Wi-Fi 6 teknolojisinin daha da geliştirileceği durumlarda batarya sürelerinin de uzaması bekleniyor.

wifi-6-nedir

Son zamanlarda piyasaya sürülen telefonların en çok konuşulan özelliği Wi-Fi 6 oldu. 802.11ax olarak da bilinen bu özellik yüksek hızda veri aktarımını sağlıyor. Teknolojinin yeni nesil gelişmiş bir ağ standardı olan Wi-Fi 6, Wi-Fi 5'e nazaran yüzde 40 daha fazla veri hızı sunuyor. Daha verimli bir kodlama sistemine sahip olan Wi-Fi 6, bu sayede kullanıcıya daha yüksek verimlilik sağlar.

Havalimanı, kafe, restoran, otobüs gibi Wi-Fi ağının yoğun kullanıldığı alanlarda veri aktarım hızı oldukça düşüktür. Bunun nedeni ise Wi-Fi 5 ya da daha düşük standarttaki internet ağlarının sınırlı kapasiteye sahip olmasıdır. Ancak, Wi-Fi 6 ve İntel işbirliğiyle geliştirilen yeni teknoloji sayesinde kalabalık alanlarda, çok fazla cihazın bağlı olduğu ağlarda kullanıcıların hızları en az 4 kat artacak.

Wi-Fi 6 teknolojisini destekleyen cihazların sayısı oldukça az. Yalnızca birkaç üst seviye dizüstü bilgisayarla yine üst düzey anakartlara entegre olabilen bazı Wi-Fi alıcıları bu teknoloji sağlıyor. Akıllı telefon piyasasında ise bu hizmeti kullanıcıyla tanıştıran ilk marka, Galaxy S10 serisiyle Samsung olmuş.

Çoklu Kullanıcılara Büyük Avantajlar Sağlayacak

Çoklu kullanıcı teknolojilerinden yararlanan Wi-Fi 6'nın temelinde hücresel veri endüstrisi yer alacak. Aynı anda, aynı ortamda bulunan daha fazla kullanıcının aynı ağdan daha verimli şekilde yararlandığı durumlar ortaya çıkacak. Hatta birkaç yıl içerisinde eş zamanlı olarak 40 cihazın aynı ağdan faydalandığını görmeye başlayacağız. Sıkışık ağ gibi problemlerle karşı karşıya kalınan yerlerde Wi-Fi 6 teknolojisinin varlığı daha büyük anlamlar kazanacak. Çoklu kullanıcılara büyük avantajlar sağlayan Wi-Fi 6'nın son sürümüne 50'ye yakın güncelleme gelecek. Bu güncellemelerden birkaçı şu şekildedir;

  • Bant genişliği sayesinde HD yayınlar veya sanal gerçeklik temelli yayınlar öne çıkabilecek,
  • Bantlar daha fazla kanala bölünebilecek,
  • Performans dört kat artacak,
  • Sinyal gücü zayıf olan ağlarda kablosuz trafik azaltılacak,
  • Paketler daha fazla veri içerecek,
  • Dışarıda daha yüksek performans alınabilecek.

images (1)

Önceki Sürümlerle Uyumluluk Sorunu Bulunmuyor

Wi-Fi 6 ilk kez 2013 yılında tüm dünyaya duyuruldu. Wi-Fi 5, ev tipi kullanımlarda yeterli görülse de sadece 5 GHz bandından faydalanıyor. Buna ek olarak, çoklu kullanıcı teknolojilerine yer vermiyor. Wi-Fi 6'nın önceki sürümlerle herhangi bir uyumluluk sorunu bulunmuyor. Verimlilik ve kapasite anlamında farkını ortaya koyan Wi-Fi 6, ayrıca OFDMA desteği sağlıyor. Bu destek, gecikme sorunlarının yok olması anlamına geliyor.

Wi-Fi 6 teknolojisinde Target Wake Time isimli yeni özellik bulunuyor. Router, aktif veya pasif olacağı zamanları kullanılan aygıta iletiyor. Böylelikle bataryanın ömrü uzuyor. Diğer yandan da gereksiz enerji tüketimini, uploud konusundaki çakışmaları ve yükleme kaynak zamanlayıcısını ortadan kaldıracak. Bu teknolojide iki ağ kaynak yöneticisi vektörü yer alacak. Vektörlerin biri ağın içerisine, diğeri de çevredeki ağlara odaklanacak. Bu da enerji tüketimini azaltan diğer bir özellik olacak. Ayrıca, çakışma ihtimali de azalacak.

Kalabalık Ortamlarda Performansı Arttıracak

Wi-Fi 5 genellikle yüksek MHz değerleri olan bant genişlikleri için yeterli görülmüyor. Hayat değişimin ve dönüşümün merkezinde konumlandığı için yeni nesil ağ ihtiyaçları da bu durumun içine giriyor. Wi-Fi 6, tam da bu değişim talebine karşılık geliyor. Burada asıl önemli konu, kablosuz ağların en kadar hızlı olması değil, farklı türlerdeki cihazların değişen ve artan ihtiyaç talebini karşılama kabiliyetidir. Örnek verecek olursak, büyük stadyumlarda, meydanlarda, belediyelerde, üniversitelerde Wi-Fi 6 teknolojisi gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Ortamın kalabalık olmasına karşın Wi-Fi 6 performansı ciddi oranda arttıracaktır.

tp-link-wifi6-780x405

Günümüzde Kullanılan Cihazların Birçoğu Uyumlu Değil

Günümüzde kullandığımız cihazların birçoğu Wi-Fi 6 teknolojisinin getirdiği özellikleri kullanmak için uyumlu değil. Bu nedenle, Wi-Fi 6 teknolojisinden yüksek verimde faydalanmak için cihazların da değişim ve dönüşüm sürecinden geçmeleri gerekiyor. Ancak siz, yine bir telefon, bilgisayar veya ağ bağlantısı olan bir cihaz almaya karar verdiğiniz Wi-Fi 6'yı destekleyip desteklemediğine bakarak seçiminizi yapabilirsiniz. Uyumlu bir cihaz almak, büyük avantajları da beraberinde getirecektir. Wi-Fi 6 teknolojisi için akıllı telefon piyasasında ilk adım Samsung'tan geldi. Galaxy S10 serisine sahip kullanıcıların yakın bir zaman içerisinde bu teknolojiden faydalanmaları bekleniyor. Wi-Fi Alliance, bazı cihazları sertifikasyon denetimine tuttuğu için, 'Wi-Fi Sertifikalı' ibaresine rastlayabilirsiniz.

İntel Desteği Var

Wi-Fi 6, İntel ile ciddi bir ortaklığa gitti. Yakın gelecekte, özellikle de Wi-Fi 6 teknolojisinin giderek yaygınlaştığı ve popülerliğini arttırdığı dönemde daha fazla mobil cihazın bu teknolojiyle entegre şekilde çalıştığına şahit olacağız. Sadece telefonunuzu ve bilgisayarınızı değil, Wi-Fi 6'yı kullanabilmek için modeminizi de değiştirmeniz gerekecek. Bu teknolojiyle uyumlu yeni modem veya router almanız gerekir. Günümüzde bu modemlerin fiyatı 350 dolar civarında olsa da yaygınlaştıkça fiyatlar da düşecektir. Üreticiler, yeni tasarladıkları cihazlarda Wi-Fi 6 özelliğini daha görünür kılmak için çabalıyor. Böylelikle kullanıcılar direkt olarak hangi teknolojiye sahip olduklarını görebilecekler.

Gecikme Süresi Azalacak

Wi-Fi 6 teknolojisin getireceği bir diğer değişim de gecikme sürelerinde yaşanacak. Bu teknolojiyle birlikte gecikme sürelerinde yüzde 60'lık bir düşüş öngörülüyor. Endüstriyel alanlarda ağ kararlılığının ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda Wi-Fi 6'nın çok önemli bir katkı ve rahatlama getireceğini söyleyebiliriz. Wi-Fi 6 teknolojisi bu süreçte gerek kullanım kapasitesine gerekse veri aktarım hızına doğrudan katkı sağlayacak. Endüstriyel üretimin yapıldığı bölgelerde sabit ve kesintisiz bir çalışma istikrarı, Wi-Fi 6 teknolojisiyle gerçekleştirilebilecek.