Yasaklı sitelere giriş için kullanabileceğiniz servisler

Zaman zaman çeşitli nedenlere bağlı olarak ülkemizde bazı internet sitelerine erişim engeli konulmaktadır. Bazı dönemlerde Twitter, Youtube, Instagram, Facebook gibi dünya çapında popüler olan sosyal medya mecralarına erişim yasağı konulduğu görülmüştür. Günümüzde ise Wikipedia’ya erişim engeli var ve bu durumda internet kullanıcıları normal yollardan erişim engeli getirilen siteyi görüntüleyemez. Bu nedenle de söz konusu sitelere giriş yapabilmek için çeşitli arayışlara girildiği sıklıkla görülür. DNS ayarlarının değiştirilmesi, Proxy sitelerin kullanılması gibi pek çok farklı yöntem sayesinde suç unsuru oluşturmayacak bir şekilde söz konusu yasaklı internet sitelerine erişmek mümkündür.

Erişim Engeli Konulan Sitelere Giriş Yöntemleri Nelerdir?

Proxy Sitelerinin Kullanılması

Proxy internete bağlı durumda olan iki bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan yardımcı bir sistemdir. CroxyProxy, Whoer Web Proxy, Hide.me, Gir.im, proxysite.com, proxfree.com, kproxy.com gibi proxy siteleri aracılığıyla erişim yasağı getirilen sitelere giriş yapılabilir. Söz konusu proxy sitelerde yer alan arama kutusuna kullanıcının erişmek istediği internet sitesini yazması suretiyle kolaylıkla erişim yerine getirilebilir. Prozy sitelerde oldukça fazla reklam bulunması ve girilen sitenin bazı durumlarda tam olarak görüntülenememesi bu yöntemin dezavantajları arasında yer almaktadır. Yoğun olarak kullanılan birkaç proxy sitesi şu şekilde sıralanabilir:

Croxyproxy

Proxy sitelerinin en gelişmişidir. Sosyal medya siteleri, video içerikli siteler ve e-posta hizmeti de dahil olmak üzere her türlü siteye buradan erişilebilir. 

Whoer Web Proxy 

Bu site sayesinde erişim yasağı konulan sitelere IP adresi değiştirilip anonim bir statü elde edilerek erişim imkanı elde edilir. Ücretsizdir. 

Hide.me

Kayıt tutulmaksızın kullanıcı gizliliği sağlayan ve oldukça popüler olan bir proxy sitesidir. 

Gir.im

Ülkemizde geliştirilmiş olan bu proxy sitesi sayesinde internet sitesinin adresinin başına “gir.im” kelimesi eklemek suretiyle erişim engeli kolaylıkla aşılabilir.

DNS Ayarlarının Değiştirilmesi

Türkiye’de pek çok kullanıcının ilk başvurduğu yöntemler arasında bilgisayarın DNS ayarlarının değiştirilmesi gelmektedir. DNS alan adı sunucusu anlamına gelir. Bir siteye erişim engeli konulduğunda internet sitesine ait IP adresleri internet servis sağlayıcısının DNS sunucularına yasaklı olacak şekilde tanımlanır. Bu durumda da söz konusu sitelere giriş yapılmak istendiğinde ekranda “Bu site engellenmiştir” şeklinde beraberinde ilgili mahkeme kararını da belirten bir ibare belirir. 

DNS ayarlarının değiştirilmesi sayesinde mevcut IP adresi kullanılmaksızın yeni DNS aracılığıyla internet sitesine erişim sağlanır. Bu yöntem ile internet kullanıcısı ilk önce değiştirilmiş olan DNS sunucusuna bağlanır, ardından giriş yapılmak istenen sitenin IP adresi farklı bir sunucuya bağlanarak yasaklı sitenin görüntülenmesi sağlanır. 

Güncel DNS adresleri şu şekilde sıralanabilir: 

·       Google İçin DNS Ayarları: 8.8.8.8 veya 8.8.4.4

·       Open İçin DNS Ayarları: 208.67.222.222 veya 208.67.220.220

·       Norton İçin DNS Ayarları: 198.153.192.1 veya 198.153.194.1

·       Uydunet İçin DNS Ayarları: 62.248.80.161 veya 62.248.80.162

·       Scrublt İçin DNS Ayarları: 67.138.54.100 veya 207.225.209.66

Bilgisayarda DNS ayarlarının değiştirilmesi için izlenmesi gereken adımlar şöyledir: 

1.     Denetim Masasına girilerek “Ağ Durumunu ve Görevleri Görüntüle” kısmına tıklanır.

yasakli-sitelere-giris-yontemleri-01

2.     Açılan ekranda “Wireless Network Connection Durumu” sekmesine ve “Özellikler” butonuna tıklanır.

yasakli-sitelere-giris-yontemleri-02

3.     Açılan ekranda ise “İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine çift tıklanarak açılması sağlanır. 

yasakli-sitelere-giris-yontemleri-03

4.     “Genel” sekmesindeki “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” kısmı aktif hale getirilir.

5.     “Tercih edilen DNS sunucu” bölümüne 8.8.4.4. yazılır. “Diğer DNS Sunucusu” bölümüne de 8.8.8.8 şeklindeki rakamlar girilir. 

yasakli-sitelere-giris-yontemleri-04

6.     “Tamam” butonuna tıklanır ve DNS ayarları değiştirilmiş olur.

VPN Programlarının Kullanılması

Açılımı Virtual Private Network olan VPN internete başka bir bilgisayar üzerinden bağlanılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sayede erişim engeli konan sitelere kullanıcının özel olarak tanımladığı VPN sunucusu üzerinden ulaşılır. VPN programları ile bilgisayara ait olan tüm veri akışı şifrelenmiş olur. 

Pek çok farklı yöntem bulunmasına rağmen internet kullanıcıları yasaklı sitelere erişebilmek için genellikle tarayıcı tabanlı VPN’i tercih etmektedir. Tarayıcıya yüklenen eklentinin çalıştırılması suretiyle kullanıcı hangi ülke üzerinde internete bağlanmak istediğini seçer. Seçilen ülkenin sunucusu üzerinden de herhangi bir engel olmaksızın internet sitesine erişim sağlanır. DotVpn, Hotspot Shield, Spotflux ve Zenmate Google Chrome ve Mozilla gibi internet tarayıcılarına eklenebilen VPN programları arasında yer alır. 

Bu VPN programları arasında Türkiye’de en fazla kullanılanı ise Zenmate’dir. Özellikle Google Chrome’daki tarayıcı eklentisi kullanışlıdır. Zenmate ülke değiştirme özelliğine de sahiptir. Böylece hızlı bir şekilde ülke değişimi yapılarak farklı Proxyler kullanılabilir. 

VPS Programlarının Kullanılması

Açılımı Virtul Private Server olan VPS internet kullanıcısının kendisine özel bir VPN hizmeti almasına olanak tanıyan bir sistemdir. VPN kullanarak yasaklı sitelere erişim sağlanmak istendiğinde pek çok kullanıcı paylaşılan aynı IP adresi üzerinden söz konusu siteye erişim sağlar. Bu durum sunucuların üzerinde yoğunluk oluşturur ve yasak koyan otoritenin dikkatini çekerek ilgili IP adresinin engellenmesine yol açar. VPS sayesinde sürekli olarak engellenen IP adreslerinin yarattığı aksaklıktan kurtulmak mümkün olabilir. Kişiselleştirilmiş VPN adresi elde etmeyi sağlayan VPS’i kullanabilmek için yaklaşık olarak aylık 20 TL karşılığı VPS hizmetine erişilebilir. 

Telefon ve Tabletler İçin Geliştirilen Mobil Uygulamaların Kullanılması

Iphone ve Android işletim sistemine sahip olan mobil cihazlar için yasaklı sitelere erişim engelini ortadan kaldıran pek çok uygulamam geliştirilmiştir. Söz konusu mobil uygulamalar şu şekilde sıralanabilir: 

  • Hideman VPN: Bu uygulama hem ios hem de Android işletim sistemlerinde kullanıma uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak en kolay şekilde Android işletim sisteminde işlev göstermektedir. 
  • Proton VPN: Yalnızca Android işletim sistemine sahip olan mobil cihazlarda kullanılması uygundur. IOS için bu uygulama henüz geliştirilme aşamasındadır.