Zoom Uygulaması Nasıl Kullanılır? Zoom Uygulaması Ücretli mi?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve eş zamanlı olarak dijitalleşmenin son sürat yaşanmasıyla birlikte uzaktan çalışma iş şekli konuşulmaya başladı. Bu amaçla biraz da yer ve mekân kavramını ortadan kaldırması nedeniyle zoom uygulaması kullanılmaya başlanmıştır. Ancak yaşadığımız süreçte ortaya çıkan Coronavirüs salgını ile beraber çalışanların evden çalışmaya başlamasıyla işlerin aksamaması içinde işverenler yeni uygulamaları kullanma yoluna gitmişlerdir. İşte tam bu noktada devreye giren zoom uygulaması hem bir anda popüler hale geldi hem de en çok tercih edilen uygulamalar arasına girmeyi başarmıştır.

Zoom Uygulaması Nasıl ve Nereden İndirilir?

Zoom uygulamasına sahip olabilmeniz için uygulamanın resmi web adresine gitmeniz gerekecektir.  Uygulamanın kendisine ait web sitesinde kayıt olabilmeniz için “Sign up Free” butonuna tıklamanız gerekiyor. Karşınızda açılan pencerede e-posta adresinizi girmeniz talimatı veriliyor. E-posta adresinizi girdikten sonra, e-postanıza gelen doğrulama linkine tıklamanız ve hemen ardından da ”Download & Run Zoom” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Böylece zoom uygulaması indirilmiş oluyor. Uygulamayı mobil cihazlarınızda da kullanma olanağınıza sahipsiniz. Bunun için uygulamayı mobil olarak kullanacaksanız, akıllı cep telefonunuzun desteklediği işletim sistemine göre Play Store veya App Store üzerinden zoom yazarak uygulamaya ulaşabilirsiniz. Bundan sonra yapacağınız tek işlem zoom uygulamasını indirmek ve uygulamayı açmak olacaktır.

 Zoom Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Cep telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirdiğiniz zoom uygulamasını kullanmak için zoom.us adresinden giriş yapmanız gerekiyor. Giriş işlemini yaptıktan sonra doğrudan uygulamada bir toplantıya katılabilirsiniz. Zoom uygulaması ile bir toplantıya iki şekilde katılım sağlayabilirsiniz.

  •  Üye girişi yapmak istemiyorsanız o takdirde “Join a meeting” seçeneği ile toplantıya katılabilirsiniz. Ancak bunun için katılacağınız toplantının numarası ve şifre bilgilerinin sizinle paylaşılmış olması gerekir. Sizinle paylaşılan numarayı yazarak toplantıya katılabilirsiniz.
  •  Diğer seçeneğiniz ise sisteme ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Mail adresi ve şifre ile giriş yapabilir ya da Facebook, Google hesaplarınız üzerinden de giriş yapma olanağınız bulunuyor.

Sisteme giriş yaptıktan sonra zoom uygulaması nasıl kullanılır?  Sizin için listeledik. Gelelim zoom uygulamasını giriş yapınca zoom’u nasıl kullanabileceğinize. İşte detaylar.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza bir ekran çıkacaktır. Açılan ekrandan “New Meeting” seçeneği ile görüşme başlatabilmeniz mümkün olur. Görüşmeye katılmasını istediğiniz kişilere davetiye yollayabilirsiniz. Toplantıya katılacak kişilere mail ile davetiye yollayabileceğiniz gibi, sistemin kendisinin oluşturduğu ID’sini katılımcılarla paylaşarak toplantıya katılım göstermelerini sağlayabilirsiniz. Davet edildiğiniz bir etkinliğe join butonunu tıklayarak katılabilirsiniz. İleri bir tarihte toplantı yapma planınız var ise schedule butonunu tıklamanız yeterlidir.

Zoom Uygulama Ayarları

Zoom uygulaması ile görüşme yaparken kullanmak isteyebileceğiniz ayarlara birlikte göz atalım:

Görüşmeye başladıktan sonra sesinizin karşı tarafa gitmesini istemediğiniz zaman mikrofon yani “mute” butonuna tıklayabilirsiniz. Sesin tekrar karşı tarafa gitmesini istediğinizde aynı yere tıklayabilirsiniz. Zoom uygulaması kullanan birçok insan Zoom ’da sesin gelmediğine dair şikâyetlerin geldiği de bir gerçektir. Eğer ses ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız mikrofonla ilgili ayarları yapmanız gerekiyor olabilir. Mikrofon işaretinin yanındaki ok işaretini tıklayın “ses ayarları” ‘seçeneği ile mikrofon ve hoparlör ayarlarınızı düzeltebilirsiniz.

Zoom sizler için kamera kapatma seçeneği de sunmaya devam ediyor. Sesiniz gibi görüntünüzü de “Stop Video” seçeneği ile kapatabilirsiniz. Ancak ihtiyaç duyduğunuzda yeniden açabilme imkânınız var. İsterseniz görüşme boyunca kameranızı kapalı tutma şansınız da bulunuyor.

 Bulunduğunuz ortam Zoom uygulaması ile bir toplantıya katılmaya uygun olmayabilir. Ortam dağınık ya da karşı taraftan görünmeye çok uygun olmayabilir. Bu durumda da yapabileceğiniz bir şey var. Devreye zoom arka plan değişikliği seçeneği giriyor. Bu seçenekle sol alt köşede bulunan video işaretinin yanındaki ok işaretine tıklayabilirsiniz. Açılan pencerede  “Choose Virtual Background“ seçeneği ile bir arka plan için bir görsel seçme şansınız bulunuyor.

 Zoom size katılımcılarla ilgili değişiklik yapma fırsatı da sunuyor. Participants seçeneği ile isterseniz “hepsini kapat” seçeneğini kullanarak toplantıya katılım sağlayanların sesini kapatabilir. “hepsini tekrar aç” seçeneğini kullanarak açabilirsiniz. Katılımcıların kendi seslerini açmalarını da engelleyebilirsiniz. Bunun için “Allow Participants to unmute Themselves” ibaresi yanında bulunan tik işaretini kaldırmanız yeterli olacaktır.

Zoom uygulaması ekran paylaşımı yapmanıza da olanak sağlar. Kendi ekranınızda açtığınız dosyaları Share screen aracılığıyla toplantıda katılımcılara gösterme imkânına sahip olursunuz. Bu arada sesli dosyalarda sesin karşı tarafa ulaşabilmesi için “Share computer sound“ kutucuğunu işaretlemeyi ihmal etmeyin. Bunun yanı sıra anlatmak istediklerinizi anlık yazılı olarak ekran paylaşımı sırasında karşı tarafa iletmeniz mümkün olabiliyor. Ayrıca çeşitli işaretleri kullanarak altını çizmek istediğiniz noktalara dikkat çekmeniz de mümkün. Katılımcıları çoklu ekran seçeneği sayesinde, ekrandaki bilgileri paylaşıyorken görmeye devam edebilirsiniz. Üstelik chat avantajı ile katılan tüm kullanıcılara ya seçtiğiniz bir kullanıcıya anlık yazılı mesaj yollayabilirsiniz.

Zoom Uygulaması Güvenli midir?

Güvenlik konusu kullanılan tüm programlar için bir sorun gibi gözüküyor bu programlara Zoom uygulaması da dâhildir. Ancak maalesef %100 güvenli bir uygulama bulunmuyor. Zoom ’un güvenlik konusunda olumlu ya da olumsuz görüşler olsa da yüzde yüz güvensiz olduğunu ispatlayan bir bilgi bulunmuyor. Diğer alternatif programların da açıkları olabileceğini düşünerek bazı detaylara dikkat etmek güvenli bir kullanım mümkün olabilir.

  • Şifreli oturum açılmalıdır.
  • Anti virüs yazılımlarını mutlaka kullanın.
  • Uygulamaların ücretli sürümüne ödeme yaparken sanal kredi oluşturmak tercih edilmesi gereken bir seçenektir.

Zoom Uygulamasına Ücret Ödeniyor mu?

Zoom uygulaması sınırlı kişi ve dakika için ücretsiz kullanım imkânı sunuyor.  Bu sınır ve kota 100 kişi ve 40 dakikalık görüşmeyi kapsıyor. Daha fazla kişi ve dakika talep ediyorsanız ücretli paketlerden birini seçip satın alabilirsiniz.