Alibaba Platformu ve Alibaba'nın Hikayesi

İÇİNDEKİLER

Alibaba'nın Kurucusu Kimdir ?

Alibaba'nın kurucusu, Çinli dar gelirli bir ailenin çocuğu olan, şu an ise Çin'in en zengin iş adamı olan Jack Ma'dır.

Jack Ma, Ali Baba'yı 1999 yılında kurdu. 1964 yılında doğmuştur. Ma’nın anne babası yerel sanatçıdır, yani dar gelirli bir ailenin çocuğudur. Öğrencilik yılları çok da başarılı geçmemiştir. 3 kez üniversite eğitimi almak istemiş ancak başarılı olamamıştır. Bu sebeple de İngilizce eğitimi almaya karar vererek, İngilizce öğretmenliği bölümünü bitirmiştir.

İş hayatına ilk olarak Çinli şirketlerin web sitelerini yapan bir şirkette 12 dolar maaşla çalışarak başlamıştır. 1998 yılında Amerika'ya giden Ma, burada e-ticaret sektörünün yaşamış olduğu tedarikçi sorununu görmüş ve bu sorunu çözecek bir iş fikri üzerinde yoğunlaşmıştır. Çin'deki tedarikçilerle, dünyadaki e-ticaret şirketlerini birleştirecek bir b2b proje için çalışmalara başlayan Ma, bu projeye bir isim aramaya başlamıştır.

Alibaba İsmi Nerden Geliyor ve Ne Anlamı Var ?

Alibaba ve kırk haramileri masalı biliriz. Aslında bu hikaye dünyaca ünlü ve hemen herkezin bildiği bir masal. Jack Ma, dünya çapında iş yapacak fikri için dünya çapında bir isim arıyordu. San Fransisco'da bir kafede otururken aklına Ali Baba ismi geldi. Heme o cafedeki bir garsona Ali Baba'yı bilip bilmediğini sordu. Garson evet biliyorum,  ‘Açıl susam açıl (open sesame)’ dedi. Jack Ma, işte o anda bu isme karar vermişti. Daha sonra sokaktan rastgele çevirdiği 30 kadar kişiye de aynı soruyu yöneltti. Kendisi bu süreci şöyle anlatır : "Fark ettim ki herkes biliyor. Hindistan'dan, Almanya'dan, Tokyo'dan ve Çin'den... Alibaba, açıl susam açıl, 40 haramiler... Hepsini biliyorlar. Alibaba bir harami değil. O centilmen, akıllı bir iş adamı ve köylülere yardım ederdi. Telaffuzu kolay, tüm dünyada da biliniyor. Alibaba küçük tüketicilerin daha büyük şirketlere ulaşması için kapıyı açar (Açıl susam…). Bunun yanında Alimama ismini de aldık, birinin bizimle evlenmek isteyeceği ihtimaline karşı!"

Jack Ma, bu fikri güzel ve bilinen bir isimle hayata geçirmek için 60 bin dolarlık bir başlangıç sermayesini 80 farklı kişiden toplayarak yaptı. Müthiş büyümenin ardından Yahoo ve Softbank gibi dünya devleri Alibaba'ya ortak oldu.

Alibaba Grup Şirketleri ve Ortaklık Yapısı

Nisan 1999 yılında Jack Ma tarafından, "Küresel ticaret burada başlar" sloganı ile kurulan Alibaba.com'un bugün en büyük hissedarları, Softbank ve Yahoo!'dur. Yahoo!, 2005 yılında Alibaba’nın yüzde 40 hissesini, 1 milyar dolara satın aldı. 31 Ağustos 2014 itibarıyla şirketin % 32.4'ü Softbank'a, %16.3'ü Yahoo!'ya aittir. Şirket, 19 Eylül 2014'te New York Borsası'nda (NYSE) yaptığı 24.7 milyar dolarlık hacimli halka arz ile tüm zamanların en büyük halka arzını gerçekleştirdi. Alibaba.com bugün 76 Milyar dolarlık cirosu ve 24 Milyar net geliri ile dünyanın pek çok ülkesinin tüm gelirinde fazla bir işlem hacmini yönetmektedir.

Alibaba bugün, Alibaba Grup bünyesinde yer almaktadır. Alibaba Grup,  Alipay, aliexpress, Taobao gibi önemli sitelerinde içinde bulunduğu 20 kadar girişimi barındırır.

Çin'in İhracatta Yükselişi ve Alibaba'nın Payı

Çin şu an dünya ticaretinin büyük bir kısmının döndüğü bir ülke ve en çok ihracat yapan ülke konumunda. 2016 yılı verilerine göre dünyada en çok ihracat yapan 10 ülke :

Ancak 2009 yılının öncesine kadar Çin dünyanın en çok ihracat yapan ülkelerinden biri değildi. Bu müthiş büyüme hızı, Alibaba.com'un büyüme yıllarına denk geliyor. Aslında Çin gerek büyük alıcılara olan uzaklığı, gerekse çok geniş bir alana yayılan coğrafyası ile, tedarik problemi yaşayan bir ülke. Diğer yandan kültür ve alfabe farklılığı da diğer ülkelerle irtibat kurmada oldukça dezavantajlı durum oluşturuyor. Ancak buna rağmen Çin'li üreticiler, Alibaba.com öncülüğünde kendilerini internet üzerinden tanıttı ve dünyanın dört bir yanına kolaylıkla ulaştı. Bugün Çin'in bu hızlı ihracat büyümesinde Alibaba.com un büyük etkisi olduğundan söz edebiliriz.

Sayılarla Alibaba.com

  • Dünyanın en büyük b2b (firmadan firmaya) e-ticaret platformu.
  • Dünya genelinde 240 ülkeden alıcı ve satıcıyı buluşturuyor.
  • 34.8 milyonu Çin’den olmak üzere dünya genelinde 45 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip.
  • 2009 üçüncü çeyrek itibarıyla Alibaba.com’un 578 bin ücretli kullanıcısı bulunuyor.
  • Kriz yılı olmasına karşın 2009′un üçüncü çeyreği itibarıyla 2008 sonuna göre kullanıcı sayısı yüzde 33.8 oranında arttı.
  • Büyük çoğunluğu Çin, Japonya, G.Kore ve ABD olmak üzere dünya genelinde 50′den fazla ülkede ofisi var.
  • Alibaba Grup’un toplam çalışan sayısı 17 bin kişi.
  • Alibaba Grup bünyesinde Alibaba.com dışında, Çin’in en büyük perakende online satış web sitesi Taobao.com, üçüncü kişilere ödeme yapan Çin’in en büyük online sitesi Alipay.com’un yanı sıra e-ticaret alanında faaliyet gösteren bilgi işlem şirketi bulunuyor. Grup ayrıca Yahoo Çin’in de ortağı.
  • Alibaba Group, önümüzdeki 10 yıl içinde dünya genelinde günlük olarak 1 milyar kişinin ihtiyaçlarını tedarik edebileceği online satış platformu yaratmayı hedefliyor.

Volkan İnanç
Volkan İnanç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...