Backlink nedir ?

İÇİNDEKİLER

Backlink nedir ?

Backlink, bir web sitesine bir başka web sitesinden verilen linktir. Backlink sayısı ve backlinklerin nitelikleri bir web sitesinin güvenilirliği konusunda önemli bir kriterdir.

Backlink kavramı ve bu kavramın önemi, Google'ın başarısı ile beraber gündemimize girdi. Google'ın meşhur PageRank algoritması da, backlinklerin bir web sitesine olan etki katsayısını hesaplayan önemli bir buluştu. Ve Google bu buluş sayesinde, diğer arama motorlarından çok daha doğru sonuçlar göstermeye başldı ve dünyada lider arama motoru oldu.

PageRank mantığını kabaca anlatmak gerekirse, link alan sitenin gücü artar, link verdiğinde ise gücü azalır, şeklinde özetleyebiliriz. Aşağıda göreceğiniz üzere PR'leri eşit 4 web sitesi birbirlerine aşağıdaki şekilde link verdiklerinde, PR değişimi gösterilmiştir.  

pagerank1.gif              pagerank2.gif

Buradan hareketler bir web sitesinin Google gözündeki değerinin yüksek olması için, backlinklerinin sayıca fazla olması ve kaliteli olması gerektiğini söyleyebiliriz. Ve bu kalitenin matematiksel bir karşılığı var ve bu da arama sonuçlarına önemli ölçüde etki etmektedir. 

Follow ve nofollow linkler

HTML yapısında linklerin bulunduğu satırlarda follow ne nofollow şeklinde etiketler mevcuttur.  Aşağıda "nofollow" etiketine sahip bir linke ait HTML kod parçacığı bulunmaktadır. Böyle bir durumda ilgli sitedeki Pr gücü, link verilen siteye aktarılmaz.Bu sebeple linklerimiz, link alırken "follow", link verirken de "nofollow" etiketine sahip olmalı.

Backlinklerin Siteme Etkisini Nasıl Ölçerim ?

Backlinlerin neler olduğunu, yani size kimlerin link verdiğini bulmanıza yarayan yüzlerce araç var. En önemlisi ve ücretsiz olanı Google Search Analtics. Bu aracı kullanarak size link vermiş olan siteleri görmeniz mümkün.

Aşağıda görebileceğiniz gibi Google Search Analtics içerisinde, "sitenize bağlantılar" kısmında tüm domainleri görebilirsiniz.

mozose.png

Ancak daha önemlisi bu linkerin size olan katkısı... Yani PR değerine benzer bir algoritma ile tüm bu linklerin katkılarının hesaplanması ve size olan tahmini katkı puanının hesaplanması. Bu iş oldukça zor bir iş zira Google'ın bile PR hesaplamasının 3 ay sürdüğü söyleniyor.

Bu iş çin size önereceğim 2 araç var. Her 2 araçta 2 farklı algoritma puanı hesaplıyor. Bunlarda web sitenizin site dışı gücü hakkında fikir veriyor. Ancak 2 ayrı algoritma kullanıldığından sonuçlar sayısal olarak birbirinden farklı çıkar. Fakat bunun önemi yok zira her ikiside benzer oranda değerler vermektedir.

1. Majestic (majestic.com)

majesctic.png

Majestic Citiation Flow ve Trust Flow kavramlarını daha detaylı öğrenmek ve nasıl yükseltilir sorusunun cevabını almak için aşağıdaki blog yazımızı da okuyabilrisiniz.

citation flow ve trust flow nedir ve nasıl yükseltilir ?

2. MOZ Open Explorer ( moz.com/researchtools/ose )

 

Hangi Backlinkler Faydalıdır ? Kaliteli Backlink Almak

Backlink inşaası SEO'da çok önemli bir konudur. Aynı zamanda yanlış yapıldığında, siteye yarar yerine zarar getirebilir ve sandboxa (bakınız : sandbox nedir ? ) düşmenize neden olabilir. Bu sebeple aşağıdaki maddelerde bahsedeceğimiz noktalara dikkat etmelisiniz :

  • Kaliteli sitelerden backlink alın. Eğer kalitesiz sitelerden backlink alırsanız bu sizi olumsuz etkileyebilir. Bunun için yapmanız gereken şey, link almadan önce link alacağınız sitenin majestic ve MOZ puanlarına bakmanız. Genelde kendi sitenizin puanlarından daha yüksek puana sahip sitelerden link almanızı öneriyoruz.
  • Sizle aynı temaya (konu) sahip sitelerden veya yakın olanlardan link almaya çalışın.
  • Link alış biçiminizde önemli. Alacağınız link bir makale içerisinde geçen bir kelimeden link şeklinde olsun. Sitelerin footer (en alt) kısmında yer alan linkler, genellikle ücretli link olarak algılanır. 
  • Hedef anahtar kelimenizden çapalama (link verme) yapmaya gayret edin.
  • Oluşturulan linkerli elden geldiğince ilgili alt sayfalarınıza dağıtmaya çalışın.

Volkan İnanç
Volkan İnanç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...