Dünya Engelli Bireyler İstatistikleri

İÇİNDEKİLER

Engelli kişiler, maalesef dünya genelinde büyük bir azınlık grubu olarak görülüyor. Oysa, 1 milyardan fazla insan engelli olarak yaşıyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Ancak daha kötüsü; dijital erişilebilirliğin, dünya genelinde erişilebilirlik standartlarının çok gerisinde olduğunu gösteriyor. ABD'de ise 61 milyon yetişkin engelli olarak yaşıyor ve bu sayı, fiziksel ve dijital erişilebilirlik ihtiyacını gözler önüne seriyor. 

Şaşırtıcı bir şekilde, dünya genelinde sadece %3 oranında web sayfaları engelli kullanıcılar tarafından erişilebilir durumdadır. Bu durum, şirketlerin kârlılığına zarar verirken, aynı zamanda ADA uyumluluğu açısından da yasal sorunlar doğurabilir. Bu nedenle, toplum olarak tüm insanlar için adil bir web ortamı sağlamak için daha fazla çalışmamız gerekiyor.

Engelli bireylerin yaşadığı zorluklar

  • %10,8'i konsantre olmakta, hatırlamakta veya karar vermekte zorlanıyor
  • %6,8'i günlük görevleri yapmayı zor buluyor
  • %13,7'si bağımsız olarak yürümekte veya merdiven çıkmakta zorluk çekiyor
  • % 5,9'u sağır veya ciddi işitme sorunlarına sahip
  • % 4,6'sı kör veya görmekte güçlük çekiyor
  • %3,7'si giyinmek için mücadele ediyor

Ayrıca, 65 yaş üstü Amerikalı yetişkinlerin %40'ı bu engellerden birine sahiptir.

İstihdama İlişkin Erişilebilirlik İstatistikleri

Fiziksel ve dijital engeller, engelli kişiler için istihdam oranlarını olumsuz etkileyebilir. Bu insanlar toplumun katkıda bulunan üyeleri olduğu düşünülürse, bu engellerin kaldırılması ve engelli bireylerin iş gücüne katılması oldukça önemlidir.

Engelli ABD vatandaşlarının (16 yaş ve üstü) yalnızca %21,3'ü çalıştı veya iş aradı, engeli olmayan kişilerde bu oran %67,1'di.
Engelli çalışanların evde internete sahip olma olasılığı %13 ve bir bilgi işlem cihazına sahip olma olasılığı %11 daha az.

Bütün bunlarla birlikte, kapsayıcı bir şirket kültürü oluşturmak için her personele erişilebilir dijital içerik sunmak zorunludur. Her büyüklükteki ve sektördeki şirketler, modern dünyada engelli insanları barındırmak zorundadır. Geleneksel iş ortamları giderek daha uzak ve sanal hale geldikçe (ör. sanal etkinlikler ve video konferans toplantıları), her yetenekten insanın başarılı olabilmesi için yardımcı teknoloji araçları sağlamak kuruluşların görevidir.

Erişilebilir Bir Web Sitesinin Önemi

Erişilebilir bir web sitesi sizi yasal olarak koruyabilir, çevrimiçi satışlarınızı artırabilir ve adil bir web ortamı sağlamaya yardımcı olabilir. Her ne kadar ülkeden ülkeye yasal zorunluluklar ve uygulamalar değişse de, hızla tüm ülkelerde bu konudaki bilinç düzeyi artmakta ve buna bağlı olarak da regülasyonlar yapılmaktadır.

ABD'de, 2021'de erişilemeyen şirket web sitelerine karşı 3.500 dava açıldı. Bu şirketlerin %74'ünün E-ticaret mağazası bulunuyor.
Ayrıca, sadece önde gelen oyuncular değil, tüm büyüklükteki şirketler bu tür davalara karşı karşıya kalmaktadır.

Bununla birlikte, yardımcı teknoloji araçları kullanana ve web sitesinin kod yapısını, standartlara uygun hale getirerek, engelli bireylere uygun hale getiren işletmeler, hem yasal hem de etik açıdan akıllıca hareket etmiş oluyorlar.

 

MediaClick olarak bugüne kadar bir çok kurumun erişilebilirlik çalışmalarında onlara destek olduk. Erişilebilrilikle ilgili sunduğumuz hizmetleri incelemek isterseniz Erişilebilrlik Optimizasyonu sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Volkan İnanç
Volkan İnanç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...