Enable Gzip Compression Çözümü

İÇİNDEKİLER

Gzip Sıkıştırması

Nedir : Gzip, web sayfalarınızı ve stil sayfalarınızı tarayıcıya göndermeden önce sıkıştırır. Bu, dosyalar çok daha küçük olduğu için aktarım süresini büyük ölçüde azaltır.

Çözüm : Tarayıcıya aktarıldıkları hızı artırmak için sunucunuzdan gönderilen dosyaların boyutunu azaltın. Sayfaların boyutlarını da % 70'e kadar azaltın. Bu sayfa hızını artırır. Maliyet-fayda oranı yüksektir. Htaccess dosyalarına veya sunucu yönetim dosyalarına erişim gerekir.

Uzman Yorumu : Sunucu tarafında yapılması zorunludur. 

Genel Açıklama

Gzip sıkıştırması ile internet sayfanızı tarayıcıya göndermeden önce sıkıştırarak yükü azaltabilirsiniz. Gzip sıkıştırma yardımı ile sunucunuzdan gönderilen dosyaların boyutunu, tarayıcıya aktarılma hızlarını artırmak için, azaltın. Gzip sıkıştırması;

  • Sayfa boyutlarını %70'e kadar azaltır
  • Sayfa hızını arttırır.
  • Fayda-maliyet oranı: yüksektir.
  • htaccess dosyalarına veya sunucu yönetim dosyalarına erişim gerekir.

Gzip Sıkıştırma Nedir?

Bir kullanıcı internet sitenize eriştiğinde, istenen dosyaların iletilmesi için sunucunuza çağrı yapılır.

Bu dosyaların yükü büyüdükçe, kullanıcıların tarayıcınıza erişmeleri ve dosyalarınızın kullanıcı ekranında görünmeleri daha uzun sürer. Bu da kullanıcının bekleme süresini uzattığı için kullanıcıyı kaçırabilir.

Gzip, web sayfalarınızı ve stil sayfalarınızı tarayıcıya göndermeden önce sıkıştırır. Sıkıştırılmış olan bu dosyalar, çok daha küçük boyutlarda olduğu için dosya aktarım süresi önemli ölçüde azalır.

İnternet sayfa hızı optimizasyonları ile ilgili yapılabilecek listenin en başındaki maddelerden biri olan gzip sıkıştırmasını bilgisayarınıza henüz kurmadıysanız, maliyete göre fayda açısından oldukça etkili bir optimizasyon konusu olduğunu belirtmeliyiz.

Ne İşe Yarıyor?

Gzip sıkıştırması, iyi bir şekilde kullanıldığında gerçek anlamda son derece güçlü olan ve oldukça basit bir fikirdir. Gzip, bir metin dosyasındaki benzer dizeleri bulur. Daha sonra, genel dosya boyutunu küçültmek için bu dizeleri geçici olarak değiştirir.

Gzip'in internet ortamında bu derece iyi çalışmasının nedeni, CSS dosyalarının ve HTML dosyalarında çok fazla tekrarlanan metin kullanılıyor olması ve bu metinlerin çok fazla boşluk içermesidir. Gzip ortak dizeleri sıkıştırdığı için, bu sayfaların ve stil sayfalarının boyutunu % 70 oranında azaltabilir!

Herhangi bir tarayıcı bir web sunucusunu ziyaret ettiği zaman, bu sunucuda gzip'in etkin olup olmadığını kontrol eder ve web sayfasını talep eder. Eğer bu sunucu için Gzip etkinleştirilmişse, ciddi ölçüde daha küçük olan gzip dosyasını alır. Ama eğer ki Gzip bu sunucu için etkinleştirilmemişse, sayfayı bu durumda da alır fakat; çok daha büyük ölçekli sıkıştırılmamış sürümünü alır.

Neden Bu Kadar Önemli?

Gzip sıkıştırmasının önemli olmasının en temel nedeni, web sitesinin sayfa dosyalarını ve stil sayfalarını aktarma zamanını azaltıyor olması ve bu sayede internet sitenizin yüklenme süresini azaltarak ziyaretçilerin bekleme süresini düşürmesidir.

Nasıl Etkinleştirilir?

Bir IIS veya Apache sunucunuz olup olmamasına bağlı olarak (ya da tamamen başka bir sunucu olabilir), gzip sıkıştırmasının ayarlanması için farklı yöntemler bulunur.

IIS için

Sunucunuz IIS ise, sıkıştırmayı etkin hale getirmek için Microsoft TechNet belgesindeki bu talimatları izleyin.

Apache için

htaccess dosyanıza aşağıdaki satırları eklemelisiniz. htaccess dosyanızı kaydettikten sonra, internet sitenizin doğru biçimde sıkıştırıldığından emin olmak isteyebilirsiniz. Bunun için GTmetrix.com’u kullanarak sıkıştırılma durumunu tekrar test edebilirsiniz.

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype

AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf

AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf

AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon

AddOutputFilterByType DEFLATE text/css

AddOutputFilterByType DEFLATE text/html

AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain

AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

# Remove browser bugs (only needed for really old browsers)

BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html

BrowserMatch ^Mozilla/4.0[678] no-gzip

BrowserMatch bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html

Header append Vary User-Agent


Volkan İnanç
Volkan İnanç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...