Google Go nedir?

İÇİNDEKİLER

Google Go 2007’den bu yana gelişmekte olan bir program dilidir. Google mühendisleri olan Robert Griesemer, Rob Pike ve Ken Thompson bu dilin tasarımcıları olarak biliniyor. Kolay öğrenilebilen, açık kaynak kodlu hem de ücretsiz olan bu programlama diline pek çok büyük şirket oldukça ilgi gösterdi.

Sunucu sağlama bakımından olumlu yanları olan Google Go öğrenilebilirliği sebebiyle de çabucak popülerleşti. Google Go büyük bir kitlenin onu kabul etmesini neden hızlıca başardı? Programlama dilinin farkından ve avantajlarından ötürü. Medium’dan Intel ve IBM’e, BBC’den Adobe şirketine varana kadar büyük kullanıcılar dilden memnun.

googlego.jpg

Google Go Kullanıcılarına Neler Sunuyor?

Performans artırmak için son yıllarda sık karşılaşılan iki sorunun üstesinden gelmek gerekiyor. İşte bu noktada dilin avantajları devreye girmekte. Donanım ve yazılım sorunlarında kendi çözümleriyle birlikte gelen taze bir bakış açısı barındırması çok önemli bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Programlama dillerinin çoğunun ilk gelişimlerine 90’larda başladığını düşünürsek tek dişli işlemlere eklenen çok çoklu işleme desteği durumu kurtarmaya yetmiyor.

Ortaya çıktığı tarihi düşünürsek bu dilin çağın son yaklaşımlarına, gerektirdiklerine ve çok çekirdekli işlemci dönemine ayak uydurabilmesi elbette daha iyi durumda görünüyor. Önbellek performansı için taze kan sağlamış denebilir. Kısacası “Golang” modern oluşuyla programcıların ilgisini çekiyor.

Birden çok kişinin üzerinde çalıştığı kodlar olması durumunda bu dilin daha okunaklı bir yapıyla ilerlemesi ve tek bir şekilde bir şeyi ifade etme olanağı sağlaması sebebiyle kalabalık çalışmalar daha temiz ve anlaşılır olmakta. İddialara bakılırsa gelecekte Google Go bir yıldız gibi parlayacak ve sunucuları gücü altına alacak. Bunu elbette yalnızca yaşayıp görebiliriz.

1545735353_googlego_1.jpg

Google Go Uygulaması ve Getirileri

İnternet deneyimini zenginleştirmek ve erişim kolaylığı için tasarlanmış bu aracın, Google Go uygulamasının gittikçe popüler olacağına şüphe yok. Google, Yeni Delhi tanıtım etkinliğinde ilk hedefi olan kalabalık internet kullanıcılarını göz önünde bulundurarak çok sayıda Hint dillerini kapsamına almış bulunuyor. Burada mobil kullanıcılara yönelik yepyeni bir arama deneyimi sağlayan uygulamayı tanıttılar. Google Go uygulaması sayesinde pek çok dilde anında çeviri ve kolay arama yapma özellikleri dışında arama sonuçlarınızı seslendirmesiyle de öne çıkıyor. Yeni tasarımlı Android Go bu platform için düşünülmüş uygulamaların en gelişmişi.

Bir yandan Google Go, sadece web aramalarınızı kolaylaştırmıyor bir yandan farklı deneyimleri de bu çerçevede size sunuyor. Mesela hava durumu ya da güncel olaylar da kolaylıkla elinizin altında oluyor. Etrafınızda neler "trend" olmuş, popüler resimler hangileri gibi yaşayan bağlantılara kısayollara ulaşmanız bu uygulama sayesinde basitleşiyor. Zaten bu uygulamanın amacı, keşfetmek için belki de çok az bilgiyle internete ilk defa bağlanan birinin bile kolaylıkla web tecrübesi yaşamasını sağlamak. Uygulama zamanla sizin de kişisel olarak şekil verebileceğiniz özelliklere sahip; örneğin en sevdiğiniz ve sık kullanacağınız hizmetleri ayırıp, uygulama simgelerini kolay erişim çubuğu üzerine tutturabilirsiniz.

Google Go yerelleştirme seçenekleri sayesinde alternatif olarak sizi ve bulunduğunuz çevreyi yakından tanıyan bir yaklaşım sergiliyor. Adeta kişisel danışmanınız ve çevirmeniniz gibi. Bulunduğunuz bölgedeki trendler, çok kullanılanlar size öneri olarak sunuluyor. Temel prensip internet deneyiminizi basitleştirmek ve erişim kolaylığı sağlamak.

Dosya Aktarım Avantajları

Kolaylık ve yaygınlık o derece odakta ki kurumun açıklamasına göre 2G bağlantı hızının mümkün olduğu durumlarda bile servis kullanılabiliyor. Google Play uygulamaları arasında görülen ve buradan indirebileceğiniz Google Go dilinin yanında uygulama konseptinde bir de Flies Go seçeneği bulunuyor.

Bu da en sık karşımıza çıkan diğer problemi aşmak için düşünülmüş bir eklenti: dosya aktarımı. Saatler süren aktarımlara artık tahammül etmek zor. Bu düşünceyle yola çıkan tasarımcılar, herkesin Files Go sayesinde kolay ve basit bir dosya aktarım deneyimi yaşamasını planlamışlar.

Drop uygulamalarında da olduğu gibi bu tasarımda sizin dilediğiniz dosyaları aktarmak için yakındaki herhangi bir telefona direkt göndermenize olanak tanıyor. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için de uygulamayı yüklemeniz yeterli oluyor. Hem aktarım işlemi sırasında uygulamanın cihazlarda mobil veri harcamayacağı şekilde düşünülmüş olması de büyük bir avantajı olarak dikkat çekiyor.

Google Go için gerekenler düşünüldüğünde de Android 5.0 ve üzerindeki cihazlarınızda sorunsuz olarak Google Go kullanabileceğiniz belirtilmiş. Bu noktada yine kullanıcı dostu bir yaklaşım olduğunu söylemek doğru oluyor.

Google Go Geleceğe Uzanıyor

Google Go programlama dilinin kullanıcıları arasında Github, Twitter, Facebook, Dropbox, Amazon, Ubuntu ve Apple gibi teknoloji devlerinin de yerini almasıyla durdurulamaz bir yükseliş baş göstermiş gibi görünüyor. Elbette bunlar yalnızca çok bilinen isimler. Ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın her yerinden pek çok alandan kullanıcı bu isimlerin arasında bulunuyor.

Zaman zaman sunucu ve sistem geliştirmek için mükemmel bir dil olarak da tanımlanan Google Go ile çalışan kurumların sayısı da gittikçe artacakmış gibi görünüyor. Diğer dillerle birlikte çalışma prensibinin gelişimine engel olmaması durumunda geleceği hayli parlak. Çünkü Golang bugün, modern ve verimli sistemlerin dili olma yolunda sağlam adımlar atıyor.


Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...