Piktogram ve ideogram nedir?

İÇİNDEKİLER

Piktogram bir eşyayı, bir objeyi, bir yeri, bir işleyişi, bir kavramı resmetme yoluyla temsil eden semboldür. Adrian Frutiger'e göre görsel dilin ilk girişimleri ve dilbilimin ilk kayıtlı örnekleridir. 

Genellikle somut kavramların temsilinde kullanılır. Piktogram zaman zaman ideogram ile karıştırılır, ideogramda da resmetme yolu kullanılıyorsa da ideogram denilen işaret yalnızca bir fikri ifade eden semboldür. 

Piktografi, dillerin daha üstünde daha evrensel bir anlatım dilidir. Örneğin trafik kurallarını anlatan simgeler piktogram için iyi bir örnektir. Trafik işaretlerini tüm kültürler ve dillerden insanlar kolaylıkla anlayabilir.

 

trafikisaretleri.jpg

 

İspanyadaki "Köpekle girmek yasaktır!" işareti. Köpek ilüstrasyonu bir piktograftır. Kırmızı çember ve kırmızı bar ise "yasak" olmayı belirten bir ideogramdır.

kopek-piktogram.png

Cinsiyet simgeleri, spor salonlarındaki voleybol, tenis, basketbol simgeleri, trafik işaretleri, sigara içilir/içilmez sembolleri piktogramdır. İdeogram ise bu işaretlere yüklenen daha çok duygu, fikir gibi durumlar olarak örneklendirilebilir. Mesela marka logoları sadece piktograma ulaşıyorsa daha zayıf olmaktadır ama ideograma da ulaşıyorsa -görene mesajı vermişse- o zaman kuvvetlidir. Çivi yazıları ya da hiyeroglif yazıları da büyük oranla piktogramdan oluşmaktadır.


Volkan İnanç
Volkan İnanç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...