Remove Query Strings From Static Resources Çözümü

İÇİNDEKİLER

Sorgu Dizelerini Statik Kaynaklardan Kaldırmak

Nedir : Sorgu dizelerinin siteden kaldırılması gerekmektedir.

Çözüm : Kod ekleyerek kaldırma işlemi, W3 Total Cache Remove query strings ayarları, Remove Query Strings From Static Resources eklentisi, Query Strings Remover eklentisi, Speed Booster Pack işlemleri ile çözümleyebiliriz.

Uzman Yorumu : Yapılması geliştirme süresinde biraz zorluk oluştursa da yayın sırasında yapılmalıdır.

Sayfa hızınıza düşürücü etki yapan bir çok neden vardır. Sayfa hızı optimizasyonu ile sayfa hızınızı düşüren işlemleri indirgeyebilirsiniz. Bunun için kontrol etmeniz gereken bir çok nokta bulunur. Bu noktalardan biri kesinlikle sorgu dizeleridir. Sorgu dizelerin internet sayfanızın hızına yük bindirir ve web sayfası açılırken bekleme süresini uzatır. Bu hız düşürücü etkiyi azaltmak için sayfa dizelerini statik kaynaklardan kaldırmanız gerekir. Diğer bir deyişle sorgu dizelerini siteden kaldırmak gerekir. Bu sayede web siteniz açılırken sayfa yükleme süresinde azalma olduğu görülecektir.

Sorgu dizelerinin statik kaynaklardan kaldırılması işleminin yapımı site geliştirmesi süresinde bazı zorluklar çıkaracağı için bu işlemin yayın sırasında yapılması daha uygun olacaktır.

Genel Açıklama

Çoğu Proxy, önbellek kontrolü: Genel başlık (public header) yanıtta var olsa bile, kaynakları ön belleğe URL’lerinde bir ”?” ile almayın. Bu kaynaklar için proxy önbelleğe almayı etkinleştirmek için, sorgu dizelerini referanslardan statik kaynaklara kaldırın ve bunun yerine parametreleri dosya adlarına kodlayın.

Tavsiyeler

Her kaynak aşağıdaki sorulara cevap niteliğinde açık bir önbellek politikası sunmalıdır:

  • Kaynak önbelleğe alınabilir mi?
  • Alınabilirse kim tarafından alınabilir?
  • Ne kadar süreliğine?
  • Mümkünse, önbellek politikası sona erdiğinde etkin bir şekilde nasıl yeniden doğrulanabilir?
  • Sunucu bir yanıt verdiğinde, Cache-Control ve ETag başlıklarını sağlamalıdır.

Önbellek Kontrolü, bireysel yanıtın nasıl ve ne kadar süre için tarayıcı ve diğer ara önbellekler tarafından önbelleğe alınabileceğini tanımlar.

ETag, kaynağın en son talep edildiğinden bu yana değişip değişmediğini kontrol etmek için tarayıcı tarafından otomatik olarak gönderilen bir yeniden doğrulama belirteci sağlar.


Volkan İnanç
Volkan İnanç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...