SEO analiz araçları (web site seo analiz)

İÇİNDEKİLER

En Temel SEO Araçlarının İncelemesi

SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO, site içi ve site dışı olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

Web sitelerinin üst sıralarda yer alması için arama motorları oldukça karmaşık bir algoritma kullanırlar. Bu algoritmalar bir takım nitel (ölçülebilir) verilere dayanarak bu kararı verirler. Hem site içi hem de site dışı bu değerleri bizlerde çeşitli araçlarla raporlayabiliriz. Böylece web sitemizle ilgili daha detaylı bir fikre sahip oluruz.

Web site SEO analiz araçlarını 2 ana başlıkta toplayabiliriz. Ancak bir çok SEO aracı her iki aracı birden içlerinde barındırırlar. Dünya üzerinde belkide binlerce SEO aracına tek tek değinebilmemiz elbette imkansız. Ancak içlerinde bizce en iyi ve pratik olanları sıralamaya çalıştık.

Trafik Analiz Araçları 

1. Google Search Analytics (Google Webmaster Tools)

2. Google Analytics

3. Alexa

Anahtar Kelime Bulma Araçları :

1. Google Anahtar Kelime Aracı

Anahtar Kelime Sıralama Tespit Araçları :

1. Site Checker

2. ProRanck Tracker

Site Hızı Araçları :

1. Google Page Speed

2. GT Metrix

Site İçi / Dışı Analiz Araçları :

1. MOZ

2. Majestic SEO

3. SEO Site Checkup Free Tools

4. Woorank

5. Ahref

Google Search Analytics (Google Webmaster Tools)

Aslında “Google Search Analytics” sadece trafik analiz programı değil, bir çok işlevi var. Ancak en temel olarak Google organik sonuçlarda hangi kelimeden, kaç ziyaret aldığınızı ve bu kelimelerdeki sıralama pozisyonunuzu öğrenebileceğiniz en önemli araçtır. Bu araçla :

  • Organik trafik analizi (gösterim, ortalama pozisyon, tıklama) yapabilirsiniz.
  • Sitenize yapılan bağlantılar
  • Site haritası ekleme
  • Site bağlantıları reddetme

gibi daha bir çok işleri buradan yapabilirsiniz.

1-search-analytics-googl.png

1-sitenize-baglantilar-googl.png

Google Analytics

Google Analytcis, en yaygın web analiz programıdır. Analytics ile ziyaretçi sayınızın tespitinden öte, ziyaretçilerinizin davranışlarını detaylı bir biçimde raporlayabilirsiniz. Analytics içerisinde ayrıca hedef tanımlama, e-ticaret ve A/B testi yapma şansınızda var.

Yandex Metrica

Yandex’in web analiz programı. Google Analytics kadar popüler olmasa da mutlaka incelenmesi gereken arayüzü oldukça anlaşılır olan bir web analiz programı...

Alexa

Alexa kendine ait bir toolbar sayesinde web sitelerinin tahmini trafiklerini ölçen ve buna göre de, web sitenizi dünya ve ülkenizde sıralayan bir web sitesidir. Alexa her ne kadar toolbar kullanıcılarının ziyaretlerini baz alıp bunu genellese de, web ziyaretçi tahmininde bir otorite kabul edilmektedir. Bilhassa rakibinizin trafiğini, sıralamasını ve hangi kelimelerde ziyaretçi aldığını tahmin etmek istiyorsanız oldukça faydalı bir analiz aracıdır.

alexa-mediaclick.png

Google Anahtar Kelime Aracı

Hem Adwords hem de SEO çalışmaları için vazgeçilmez bir araçtır. Bu aracı kullanarak anahtar kelime fikirleri alabilir, anahtar kelimelere ait ayık arama hacimleri, bu kelimelerdeki reklam rekabeti ve de tahmini TBM ler görebilirsiniz. Bu kelimeleri ülke, şehir gibi kriterlere göre filtreleme şansınız da var.

Yine kelimeleri, her satırın en sonunda bulunan butonla listenize ekleyebilir. Bu listeyi direk bir reklam grubuna çevirebilir veya trafik tahmincisi aracına göndererek, TBM teklifine göre oluşacak günlük maliyet tahmini verilerini alabilirsiniz.

anahtar-kelime-araci-google.png

Anahtar kelime aracı ücretsiz bir araç ancak bu aracı kullanabilmek için Adwords hesabına sahip olmanız gerektiğini söylemeyi unutmayalım. 

Sitechecker

Sitechecker, web sitenizin kalite analizi ve izlenmesi için çok işlevli bir SEO platformudur. Sitechecker, web sitesini teknik sorunlar için taramanıza izin verecektir. Siteyi analiz ettikten sonra, tüm hataların nasıl düzeltileceğine dair ayrıntılı talimatlar alacaksınız. Ayrıca sitenizi sürekli olarak izleyebilecek ve sorunlara zamanında yanıt verebileceksiniz. Sitechecker ayrıca gerekli anahtar kelimeler için arama sonuçlarının konumunu izlemenize yardımcı olacak, indekslemenin görünürlüğünü ve ilerlemesini gösterecektir. Sitechecker'ın bir diğer işlevi de sitenizdeki tüm geri bağlantıları izlemek ve analiz etmektir. Backlink profilinizin detaylı bir analizini yapabileceksiniz. SEO tanıtım sonuçlarını izlemek için sitenizdeki tüm backlinkleri takip edin.

ProRank Tracker

Öncelikle Google Search Analytics varken, neden böyle bir araca ihtiyacımız var dediğinizi duyar gibiyim. Google Search Analytics her ne kadar doğru sonuçlar veriyor olsa da, birincisi sadece Google dan gelen trafiği veriyor. Bir diğeri ve önemlisi, her kelime karşısında gördüğümüz rakamlar çeşitli kanalların ortalaması şeklinde… Örneğin : siz “örnek kelime” kelimesinde mobilde ve desktop sonuçlarında farklı sırada olabilirsiniz. Google Search Analytics’de bunun ortalamasını görürsünüz. Yine bu kelimenin dektop sonuçlarında siz harita ve doğal sonuçlarda görünüyor olabilirsiniz. Yine siz bu sonuçların ortalamasını görürüsnüz. son olarak farklı şehir ve hatta semtlerdeki sıralamalarınız değişiktir. Yine tüm bunların ortalamasını görürsünüz. Oysa Prorank Tracker ile tüm bu saydığım seçenekler için ayrı ayrı rapor almanız mümkün.

Bu yönü ile bilhassa uluslararası SEO yapanlar için bu tip bir araç üzerinden takip yapmak mecburiyet diyebilirim.

proranktracker3.pngproranktracker1.png

Ayrıca program tamamen Türkçe dil desteğine sahip... Aşağıda görüldüğü gibi de çok çeşitli raporlar alabilme imkanı sağlıyor.

proranktracker2.png

Google Page Speed Insights

Google developers bölümü içinde yer alan bu araç hem masaüstü hem de mobil hızı test ediyor. Google bu konuda kendi algoritmasını yapmış. Dolayısı ile diğer araçlarla beraber kullanılması gerekiyor.

google-page-speed-insights.png

GT Metrix

Bu kadar güzel bir araç olmasına rağmen tamamen ücretsiz olması oldukça şaşırtıcı. Bu araç hem Page Speed hem de Y Slow yaklaşımına göre sayfanızın hızın ölçüp, detaylı düzeltme önerileri sunuyor. Ayrıca sitenizin yüklenme şemasını size waterflow olarak veriyor. Hepsinden iyisi bunları kayıt edip belirli periyotlarda sizi monitör etmesini ve sonuçları e-posta adresinize yollamasını sağlayabiliyorsunuz.


Volkan İnanç
Volkan İnanç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...