SSL Sertifikasının (https) SEO ya Etkisi Nedir ?

İÇİNDEKİLER

Neden SSL Kullanmalıyız ?

Öncelikle SSL'in SEO'ya etkisi konusunda hangi geçerli veri var derseniz, Google webmaster bloğunda yayınlanmış olan şu yazıya ( https://webmasters.googleblog.com/2014/08/https-as-ranking-signal.html ) bakmanızı öneririm. Google geçmişte kredi kartı işlemlerinin geçtiği web sitelerinde SSL i mecbur tutarken, şimdi üyeliğe sahip sitelerde de, şifre ve kullanıcı bilgileri güvenliği açısından zorunlu tutmaya başladı. Bunun yanında artık Google sıralama faktörleri arasına SSL'i aldığını duyurdu. Demekki 200 den fazla faktör arasında artık SSL'de olacağı muhakkak. Ancak bunu SSL'i sahip olan site hemen yükselir gibi düşünmemek lazım zira 200'den fazla faktörden sadece biri SSL. Ancak bilhassa rekabetçi kelimelerde SSL'in de rekabette önemli bir fark yaratabileceği muhakkak...

Aşağıda SSL kullanan web sitelerinin (10.000 kadar web sitesi arasında yapılan bir araştırmaya göre) sıralama korelasyonu dikkate değer sonuçlar ortaya koyuyor :

ssl-ve-google-pozisyonlari.png

Bu grafikte de görebileceğiniz üzere, HTTPS kullanım oranı arttıkça, Google sıralamaları arasında bir korelasyon görülüyor.

Yine bir web sitesi için SSL kullanımından sonra kelimelerin pozisyonundaki artışı aşağıdaki grafikte görebilirsiniz :

ssl-seo.png

 

Doğru SSL kurlumu çok Önemli :

Yine aynı araştırmaya göre SSL kurulu web sitesinin sadece %65'inin tam anlamı ile doğru SSL kullanımı yapmış olduğu görülüyor. Yukarıda SEO ya etkisi araştırılırken bu konuya dikkat etmek gerektiğini belirtmiştik. Aşağıda bu araştırmaya göre yaygın yanlış SSL kullanımı ve sebeplerini gösterdik :

ssl-infographic-1.png

Doğru SSL kullanımını basit bir şekilde browserların durum çubuğundan anlayabiliriz. 

ssl-validate.png

Sonuç : 

Web sitelerinin sıralama etkisi açısından (SEO) SSL kullanımın olumlu etkisi olduğu muhakkak. Ancak bir çok web sitesinin de https'i doğru kurmamış olduğunu dikkate almak yerinde olacaktır. Dolayısı ise SSL'in SEO ya etkisini araştırırken, doğru kurulum yapılmış bir SSL'li domaini baz almak doğru olacaktır.

Kaynak : ahref


Volkan İnanç
Volkan İnanç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...