Yapay zeka mühendisliği nedir?

İÇİNDEKİLER

Akıllı telefonlar bir yana dursun, cep telefonlarının bile icat edilmediği dönemi hatırlıyor musunuz? İnternete bağlanırken çıkan sesi, jetonlu telefonları, playstation’ın atası Gameboy’ları, Tetris’leri ve daha pek çoğunu. O dönemden bu döneme hayatımızda neler değiştir bir düşünün. Eskiden ankesörlü telefonlarla kurduğumuz iletişim şimdi Mars’a yolculuğa kadar uzandı.

Teknolojinin her gün şaşırtmaya devam ettiği bu yıllarda, sadece cihazlarda değil meslek gruplarında da karşımıza çıkan yenilikler var. Yapay zeka, son yıllarda hayatımızın içinde; önce filmlerde, sonra bizzat faaliyette. Yapay zekanın yeni doğurduğu iş kollarından biri de yapay zeka mühendisliği. Adı kadar havalı olan bu bölümü incelemeden önce gelin yapay zeka teknolojisini biraz deşelim.

images-16.jpg

Yapay zeka nedir?

İnsanoğlunun aklını kurcalayan teknolojilerden biri yapay zeka. Teknoloji ve bilimi bir araya getiriyor. Herhangi bir canlı organizmadan destek almadan, tamamen yapay araçlarla oluşturulan; insan gibi davranışlar ve hareketler sergileme yetisine sahip makinelerin geliştirilmesine verilen isimdir. 1956 yılında Mc CarthyMinskyShannon ve Rochester tarafından gerçekleştiren bir çalışma süreci sonrası yapay zeka adını alıyor. İsmi ortaya atan kişi ise Mc Carthy. Bir anlamda makine zekası da denebilir. Yapay zeka nedir hakkında tüm bilgiyi şu yazımıza tıklayarak öğrenebilirsiniz. 

Yapay zeka mühendisliği

2019-2020 eğitim döneminde yepyeni bir iş kolu girdi hayatımıza; yapay zeka mühendisliği. Yapay zeka mühendisliği yapay zekanın tanımından başlayarak; makine algoritmalarının ardından derin öğrenme algoritmalarının nasıl çalıştığını araştıran bir meslek dalı. Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği ile birlikte ilerleyen bir dal. Yapay zeka mühendisliği ülkemizde de dünyada da henüz çok yeni bir program. Bilgisayar mühendisliğinin bir alt dalı olarak tanımlayabiliriz.

images-17.jpg

Yapay zeka mühendisliği bölümü

2019-2020 eğitim öğretim dönemi itibarıyla hayatımıza girecek bir kavram yapay zeka mühendisliği. Yapay zeka mühendisliği bölümü hangi okullarda var sorusunu yanıtlayalım öncelikle… Yapay zeka mühendisliği; Hacettepe Ünivesitesi’nde (30 Kontenjan), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde 10 kontenjan ile sınırlı. Yapay zeka mühendisliği bölümünün ders içeriği Hacettepe Üniversitesi’nde ilk yıl bilgisayar mühendisliği bölümüyle benzer yapıdadır. İkinci yıldan itibaren bu derslere ek olarak yapay zekanın temeli ve makine öğrenimi ile ilgili detaylara odaklanılacak. Eğitimin son yılında ise bu bölüm tamamen yapay zeka alanına odaklanacak. Yani özetle ilk 2 yıl bilgisayar mühendisliği ağırlıklı dersler verilirken son 2 yıl yapay zeka alanını odaklı eğitim verilir.

images-18.jpg

Yapay zeka mühendisi ne iş yapar?

Yapay zeka mühendisliği önce dünyada, yeni dönemde de ülkemizde sıkça karşımıza çıkan bir kavram olma yolunda ilerliyor. Yapay zeka mühendisliği iş alanı sadece yazılım şirketleriyle sınırlı değildir. Hastaneler, fabrikalar, hizmet sektörü gibi alanlar yapay zeka mühendislerinin iş alanlarını oluşturabilir. Yapay zeka mühendisleri bilgi sisteminin veya bir problemin karmaşık modüllerle çözülmesi gerektiği her noktada devreye girer. Mesela bazı kanserlerin tespitinde yapay zeka mühendislerinin çalışma alanlarından biridir. Buradaki hedef ileri analiz, ileri çözüm yöntemlerinin hayata geçirilmesidir.


Büşra Özgüç
Büşra Özgüç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...