Cloudflare kullanım kılavuzu

İÇİNDEKİLER

Cloudflare Nedir ?

587984cde9819e4ba6fe8b0d88459bf4.jpg

Cloudflare, DNS yönetiminizi yapmanızı sağlayan, CDN hizmetini ve belirli seviyeye kadar güvenlik hizmetini,sunan bir bulut servisidir. Free planınında bile bu saymış olduğum ana başlıklar altında bir çok hizmeti ücretsiz almanız mümkün olmaktadır.

hc-import-what-is-cloudflare-v7.png

Cloudflare Nasıl Kullanılır ?

Bu yazım da sizler için Cloudflare teknolojisini basite indirgemeye çalıştım. Birçoğunuzun aklında ki nasıl, nereden, nedir gibi soruları cevaplamaya çalışacağım. Cloudflare kullanımı için öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, üyelik işlemleri yapmamız gerekecektir.

Cloudflare Üye Ol

Üyelik işlemini tamamladıktan sonra, tekrardan oturum açmamızı isteyecek, giriş bilgilerinizi tekrardan yazdıktan sonra giriş yapınız.

Cloudflare Site Ekleme

Cloudflare ekranına giriş yaptıktan sonra, “ +Addsite ” yazan butona tıklayınız daha sonrasında sizleri “Add Websites” sayfasına yönlendirecektir. URL’yi www formatında ekleyiniz.

Örnek; "www.mediaclick.com.tr"

Begin Scan, sitenizin DNS sunucularını ve izin verilen dosyalara erişim sağlamak için küçük bir tarama işlemi gerçekleştirecektir.

2023-03-30_10-49_358.png

Tarama işlemi tamamladıktan sonra, Continue Setup yazan butona basınız.

2023-03-30_10-49_992.png

A, AAAA, TXT, MX, SPF ve CNAME kayıtları, Cloudflare sistemi yoluyla yönlendirebilir. Bu formu kullanarak daha fazla kayıt ekleyebiliriz. Cloudflare’ı aktif ve pasif hale getirmek için bu kayıtların yanında ki bulutlara basarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cloudflare’ye başlamadan önce sunucularınızı kontrol etmenizi bir kere daha istiyor. Kontrolleriniz yaptıktan sonra gönül rahatlığı ile ilerleyebilirsiniz. Veriler zaten otomatik olarak sunucunuzdan gelmektedir yine de bir göz gezdirmenizde fayda var.

2023-03-30_10-49_195.png

Devam ettikten sonra Cloudflare ödeme planları geliyor. Bu yazımda sizler için Free Website seçeceğim. Daha sonrasında diğer sürümleri birlikte inceleyeceğiz.

Free Website Özellikleri

 • Temel Güvenlik Koruması

 • Hızlı Web Sitesi Performansı

 • SSL (Sınırlı Tarayıcılar)

 • Her zaman çevrimiçi

Pro Website Özellikleri

 • Web Uygulama Güvenlik Duvarı (WAF)

 • Resim ve Mobil Optimizasyon

 • SSL (Tüm Tarayıcılar)

 • Özelleştirilebilir Hata Sayfaları

Business Website Özellikleri

 • % 100 Uptime Garanti

 • Gelişmiş DDoS Güvenliği

 • Railgun Web Optimizasyonu

 • SSL Özel Sertifikaları

Enterprise Website Özellikleri

 • Günlük Erişimi

 • Hesap Yöneticisi

 • 24/7 Telefon Desteği, Size özel atanmış 1 adet mühendis.

 • Çoklu Kullanıcı Erişimi

"Free web site" kutucuğunu işaretleyiniz ve Continue yazan butona basınız.

2023-03-30_10-50_580.png

"Change Your Nameservers", sunucularınızı değiştirme bölümüdür. Her web sitenin bir sunucusu vardır. Hangi hosting firmasından aldıysanız kullanıcı adınızı ve şifrenizi giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

"Current Nameservers” sitemizin kullandığı nameservers yani sunucularımız. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi iki tane sunucumuz var.

“Change Nameservers to" Cloudflare’ in kullanmış olduğu sunuculardır. Genellikle kişiye özel 2 sunucu verir diğer projeleriniz için aynı sunucuyu sizlere atayacaktır.

2023-03-30_10-50_345.png

Cloudflare Change Your Nameservers” bölümü için, kullanmış olduğunuz hosting firmasının paneline giriş yapınız ve cPanel adı altında bulunan Alan adlarım bölümünde Alan adı yöneticisi gözükecektir. “Edit DNS zone” (WHM,cPanel ile giriş yapmalısınız.).

DNS Yönet tıklayınız;

Cloudflarenin bizlere vermiş olduğu nameserver’ları sırasıyla değiştirelim.

Yeni NameServer tipini seçin;

Varsayılan çubuğa tıklayınız, Özel diyelim. Daha sonrasında Kaydet butonuna basıyoruz.

2023-03-30_10-50_759.png

NameServer, tipini seçelim daha sonra tekrardan Cloudflare sayfasına dönelim ve sunucuları değiştirme işlemini tamamladıktan sonra, Continue diyelim. Bu aşamadan sonra sunucu değişikliği yaptığımız için, kontrol süreci olucaktır biraz beklememiz gerekmektedir.

2023-03-30_10-51_174.png

Cloudflare Speed

Cloudflare Speed bölümü işimizin çoğu aslında burada bitiyor. Sitemizin performans ayarlarını yöneteceğiz.

Auto Minify

Web sitenizdeki kaynak kodun dosya boyutunu azaltabiliriz. JavaScript, CSS ve HTML kutucuklarını işaretleyerek gerekli sıkıştırmayı sağlıyacaktır. (hatrı sayılır bir hızlanma sağlıyor.)

Railgun

Dinamik içeriğin yayınlanmasını hızlandırabilirsiniz.

Enable Accelerated Mobile Links

AMP kullanıyorsanız, Hızlandırılmış Mobil Bağlantıları etkinleştirin. AMP , web sitenizin mobil deneyimini normalden en az üç kat daha hızlı hale getirecektir.

NOT: Bu seçeneğin etkinleştirilmesi alanınızın tamamı için geçerlidir. Alternatif olarak, açılır menüden seçim yaparak bu seçeneği her alt alan için etkinleştirebilirsiniz.

2023-03-30_10-51_687.png

Brotli

Brotli sıkıştırmasını uygulayarak ziyaretçinizin HTTPS trafiğinin sayfa yükleme sürelerini hızlandırabilirsiniz.

Mirage

Ağ bağlantılarının yavaş olduğu mobil cihazlarda resim içeren sayfaların yüklenme süresini artırabilirsiniz. (Ücretli bir plan seçeneğidir. Diğer makalemizde üzerinde duracağız.)

Rocket Loader

JavaScript’i içeren sayfaların yükleme süresini artırabilirsiniz.

Mobile Redirect

Mobil cihazları kullanan ziyaretçileri mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesine yönlendirebilirsiniz.

Prefetching URLs From HTTP Headers

Cloudflare, ön ekleme HTTP üst bilgisinde bulunan URL’lerin tümünü ön getirir.

2023-03-30_10-51_897.png

Yukarıdaki işlemleri hallederken, Nameserver değiştirme işlemlerimiz tamamlandı. Yeşil tik bizler için güzel haber, tebrikler sizlerde artık CloudFlare kullanıcısısınız aileye hoşgeldiniz.


Görkem Duymaz
Görkem Duymaz
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...